Dryopteris Adans. – Kapraď

Polypodiaceae – osladičovité

Tento rod zahrnuje asi 150 druhů vyskytujících se převážně v severní části mírného pásma. Jsou to kapradiny často mohutného vzrůstu, s krátkým, šupinatým, nerozvětveným oddenkem. Listy jsou lacetovité nebo dlouze trojúhelníkovité, 1 – 3krát zpeřené. Naspodu listů jsou okrouhlé kupky výtrusnic, zakryté ledvinovitými ostěrami.

Tyto cenné kapradiny se velmi dobře hodí mezi stínomilné vyšší trvalky do zahrad, parků apod. Ozdobné formy se množí pouze dělením.

Dryopteris borreri Newm. – Mazz. (syn. D. paleacea (Moore) Hand., D. filix-mas ssp. pseudo-mas) (80 – 100 cm)

Je to nádherný druh ze západní Evropy a Středomoří, který snadno roste. Tato kapradina je statná, vysoká asi 1 m, s nálevkovitě uspořádanými listy jako u D. filix-mas, ale pevnějšími, které zůstávají dlouho do zimy zelené. Řapíky jsou zlatohnědé, šupinaté. Má mnoho odrůd vypěstovaných v Anglii.

Odrůdy

  • ‘Augustata – Erecta‘ – listy velmi úzké, jednoduše zpeřené, dlouhé 90 cm a široké 15 cm.
  • ‘Cristata‘ – vysoká až 1 m, špičky listů pravidelně hřebenovitě větvené; generativně rozmnožení jedinci se podržují odrůdové vlastnosti.
  • ‘Pinderi‘ – listy velmi úzké, na obou koncích zúžené, stálezelené.
  • ‘Polydactyla‘ – listy na špičce zkadeřené, bujně roste.

Dryopteris cristata (L.) A. Gray (syn. Aspidium cristatum Sw., Nephrodium eristatum Michx.) (30 – 70 cm)

Pochází ze severní a střední Evropy, Asie a východní části Severní Ameriky. Listy jsou v řídkých svazcích a netvoří charakteristickou nálevku. Jsou světle zelené, mají světlejší řapíky, které jsou dlouhé asi jako polovina čepele a na spodní části plevnaté.

Na stanovišti vyžaduje zamokřené až bažinné humózní půdy; sušší půdy snáší špatně.

Dryopteris dilatata (Hoffm.) A. Gray (syn. D. spinulosa var. dilatata O. Ktze) (80 – 100 cm)

Tato kapradina je nedílnou součástí bylinného podrostu horského jehličnatého lesa. Tvoří bohaté podrosty často s borůvkou. Listy dosahují vpříznivých podmínkách i přes 100 cm výšky, jsou 3 – 4krát zpeřené, tmavě zelené a obloukovitě převislé. Lístky jsou vejčitě kopinaté, 3krát zpeřené, dlouze zašpičatělé a mají sotva znatelné osinky. Řapíky jsou žlutavé a měří asi třetinu až polovinu délky čepele.

Je to velmi cenný druh a snadno se pěstuje. Žádá stinné stanoviště. Množí se snadno výsevem spor.

Dryopteris dilatata var. nevadensis W. (100 – 150 cm)

Pochází z Nevady. Převyšuje základní druh nejen velikostí, ale i vytrvalostí a dobrým růstem. Staré exempláře působí dojmem tropických kapradin. V našich podmínkách je zcela zimovzdorná.

Dryopteris erythrosora (Eat.) O. Ktze. (40 – 60 cm)

Vyskytuje se v Číně, Koreji a Japonsku. Listy jsou široce trojúhelníkovité, široké až 30 cm a dlouhé přes 50 cm, ploše rozprostřené, 2krát zpeřené. Při rašení jsou krásně červenohnědé, později tmavě zelené, lesklé. Ostěry v době zrání jsou svítivě světle červené. Řapíky jsou hnědočervené, lesklé. Tento překrásný druh je dosud velmi málo rozšířen, ale protože se dobře množí výsevem, je naděje, že se i u nás brzy objeví na trhu.

Dryopteris erythrosora gracilis O. Ktze. (20 – 30 cm)

Je to miniaturní forma předešlého druhu.

Dryopteris filix-mas (L.) Schott. (syn. Nephrodium filix-mas Rich., Polystichum filix-mas Roth., Aspidium filix-mas Sw.) (80 – 150 cm)

Je to statná kapradina s krátkým, plazivým, rezavě chlupatým oddenkem. Listy jsou nálevkovitě uspořádány. Čepel obrysu je podlouhlá, na obou koncích zúžená, s 20 – 25 jařmy střídavých lístků. Líc listu je tmavě zelený, rub je světleji zelený. Řapík je krátký (5 – 20 cm), nažloutlý, hustě rzivě plevnatý.

Tento druh patří po všech stránkách k nejméně náročným kapradinám. Snáší všechny typy půd (i jílovité), roste i na výsluní v půdě s nižším obsahem půdní vláhy. Tato sadovnicky velmi cenná rostlina je velmi variabilní a má mnoho pěkných a bizarních odrůd.

Odrůdy

  • ‘Acroclada‘ – postranní lístky na koncích vidličnatě dělené, přecházející často až do hřebínkovitých forem, vysoká 50 cm.
  • ‘Barnesii‘ – listy sytě zelené, 2krát zpeřené, lístky hustě seskupené, široké, vysoká až 1 m; jedna z nejlepších odrůd.
  • ‘Cristata‘ – listy úzké, řídce zpeřené, na špičkách vidličnaté, řapíky na podzim světle červenohnědé.
  • ‘Grandiceps‘ – listy na koncích víckrát rozvětvené (tvoří hřeben), silně roste.
  • ‘Erosa Crenata‘ – listy úzké, na špici vidličnatě dělené.
  • ‘Linearis‘ – celá rostlina volnější stavby, listy velmi úzké a rovné, s velmi úzkými lístky.
  • ‘Linearis Polydactylon‘ – listy na koncích několikrát krátce vidličnatě dělené.

Dryopteris fragrans (L.) Schott. (10 – 15 cm)

Je to menší kapradinka pocházející ze severní části Severní Ameriky a severní Asie. Má vystupující oddenek hustě pokrytý odumřelými řapíky starých listů. Listy jsou hustě nahloučeny, kopinaté, dlouhé 15 cm, široké 3 cm, 2krát zpeřené, hluboce vykrajované, na okraji zubovité. Řapíky, dlouhé 3 – 5 cm, jsou pokryty širokými hnědými šupinami a chlupy vonícími po kumarinu.

V kultuře se vyskytuje zřídka. Daří se v humózní, na vápno chudé půdě ve stínu. Potřebuje dobrou drenáž. Má význam spíše pro sběratele kapradin.

Dryopteris goldieana (Hook) A. Gray. (80 – 130 cm)

Pochází ze Severní Ameriky. Je to statná kapradina se šikmo rostoucím oddenkem, z něhož vyrůstá pouze jediná rostlina. Listy v příznivých podmínkách dorůstají až 150 cm, jsou dlouze řapíkaté, široké 40 cm a připomínají kapradinu Osmunda cinamomea. Čepel listová je dlouze kopinatá, 2krát zpeřená, světle zelená.

Tato nádherná kapradina je vhodná zejména pro humózní vlhké půdy. Nesnáší větrné polohy, protože se lehce lámou řapíky. Je stálezelená. Množí se převážně generativně, protože oddenek větví jen zřídka.

Dryopteris hirtipes (Blume) O. Ktze. (70 – 100 cm)

Pochází z Himálaje, Indie a malajského Archipelu. Oddenek je krátký a chlupatý. Řapíky jsou hnědočervené, pokryté šupinami. Listy jsou dlouhé až 100 cm a široké 25 cm, jednoduše zpeřené, tmavě zelené. Špičky mladých listů jsou převislé. Je to velmi krásná, až do zimy rostoucí kapradina. Na zimu vyžaduje dobrý kryt.

Dryopteris marginalis A. Gray (20 – 30 cm)

Pochází z Himálaje, Indie a malajského Archipelu. Oddenek je jednou zpeřené, krátce řapíkaté, velmi úzké, dlouhé až 30 cm a široké pouze 5 cm. Spory jsou v ostěrách na okrajích lístků.

Je to velmi pěkná kapradina, bohužel se však velmi obtížně přestupuje. Hodí se pro vlhčí stanoviště s humózní půdou.

Dryopteris standishii (Moore) (syn. P. laserpitiifolium Mett., Polystichum standischii (Moore) C. Chr.) (40 – 60 cm)

Pochází z Japonska. Řapíky jsou žlutozelené, pouze naspodu plevnaté. Listové čepele jsou v obrysu široce trojúhelníkové, 3krát zpeřené. Lístky jsou kopinaté, hustě seskupené.

Je to jedna z nejkrásnějších kapradin, která si až do podzimu uchovává svěží zeleň. Hodí se pro chráněné polohy a humózní půdy. Snáší dobře i poněkud sušší půdy a polostín. Na zimu stačí lehký kryt z chvoje.