Eremurus Bieb. - Liliochvostec

Liliaceae – liliovité

Rod má asi 20 druhů, které pocházejí ze stepí západní a Střední Asie, hlavně Persie a Turkestánu. Jsou to mohutné, velmi nápadné a dekorativní rostliny. Mají přízemní trs úzkých jazykovitých listů, z jehož středu vyrůstá silný stvol s dlouhým, hustým hroznem hvězdicovitých kvítků. V půdě nemají cibuli, nýbrž zkrácený stonek, který vypadá jako tlustý kotouč s věncem ploše rozložených, vřetenovitých, dužnatých kořenů. Jsou velmi křehké a poraněné snadno zahnívají, a proto se při přesazování musí dát velký pozor. Na místě mohou zůstat mnoho let. Pokud se musí přesazovat, tedy jedině koncem léta.

Půdu potřebují středně těžkou, živnou, ale dobře propracovanou a hlavně propustnou. Sázejí se do hloubky 15 cm, s ploše rozloženými kořeny. Přímo pod rostlinu se dává vrstva písku, aby kořeny byly v suchu. U méně propustných půd je třeba uložit ještě navíc v hloubce 20 – 30 cm pod rostlinou štěrkovou drenážní vrstvu. Eremurus bezpodmínečně potřebuje mít v zimě i během letního odpočinku sucho. Množí se hlavně semeny, semenáče kvetou za 4 – 5 let.

Eremurus elwesii Mich. (syn. E. elwesianus hort.) (150 – 200 cm, VI. – VII.)

Tento druh, který se často pěstuje v zahradách, má nejasný, možná hybridní původ. Má dlouhé, tuhé až masité, světle zelené listy, které brzy odumírají; stvol nese velmi dlouhý (delší než 1/2 výšky stvolu) hrozen světle růžových kvítků. Je nejranější ze všech.

Eremurus x isabellinus Vilm. (80 – 100 cm, VI. – VII.)

Je to souhrnné pojmenování pro křížence E. olgae x E. stenophyllus var. bungei. Kříženci jsou známí také pod jménem Shelford-hybridy. Jejich výška se pohybuje mezi 80 – 100 cm. Květy mají různé odstíny, a to žluté, oranžové, bronzové nebo i růžové a bílé. Některé vybrané typy mají i odrůdová jména; ty se pak musí množit dělením, ale zpravidla se množí jako směs, tj. výsevem. Používají se na rabata i k řezu.

Původní rodičovské druhy, tj. světle růžový pozdní E. olgae Regel (150 cm, VII. – VIII.) a svítivě žlutý E. stenophyllus Baker var. bungei Fedsch. (70 – 150 cm, VI. – VII.), jsou v zahradách vidět zřídka.

Eremurus robustus Regel (150 – 220 cm, VI. – VII.)

Pochází z Turkestánu. Je hodně podobný E. elwesii. Listy jsou modrozelené, s drsným okrajem, široké 5 cm a zatahují už během květu. Stvoly jsou vyšší, ale s kratším hroznem květů než u E. elwesii, jen asi 1/2 délky stvolu. Poupata jsou narůžovělá, ale otevřené květy jsou bílé s hnědými žebry a ploše rozevřené, nikoli kalíškovité.

Umístění tak nápadných rostlin se musí velmi dobře uvážit, zvláště u vysokých druhů. Mohou se vysadit jen v dobře udržovaných partiích, ale potřebují dostatečný prostor, aby byly úměrné svému okolí. Vhodné je spojení s architektonickým prvkem, terasou, schodištěm, dále s dřevinami, zvláště stálezelenými s tmavým listem, se sadovými růžemi nebo solitérní umístění malých skupinek. Nižší Shelford-hybridy se dají umístit i do koberců nízkých trvalek nebo do pestrých rabat.