Oenothera L. - Pupalka

Oenotheraceae – pupalkovité

Asi 200 druhů tohoto rodu roste hlavně v Severní Americe. Jen některé z těchto druhů jsou u nás vytrvalé a mrazuvzdorné. Jako zahradní trvalky se u nás pěstuje jen málo druhů.

Oenothera fruticosa L. (30 – 60 cm, VII. – VIII.)

Pochází z východní oblasti Severní Ameriky. Vzpřímená lodyha je rozvětvená až nahoře a má vejčitě kopinaté, jemně zoubkované listy. Zlatožluté květy jsou v klasovitém květenství na konci lodyh.

Rostlina není dlouhověká. Použití má hlavně ve smíšených rabatech, popřípadě ve volných skupinách.

Oenothera missouriensis Sims. (20 cm, VI. – X.)

Je domovem ve střední oblasti Severní Ameriky. Je to poléhavá rostlia s dosti tlustými červenými lodyhami olistěnými úzkými vrbovitými listy. Z úžlabí listů vyrůstají velké (až 12 cm), široce otevřené, sírově žluté květy. Později se z nich vyvýjejí velké křídlaté plody. Rostlina má silné, hluboko zasahující kořeny, jimiž čerpá vláhu i z větší hloubky. Proto snáší značné sucho.

Na půdu je velmi nenáročná; v dobré půdě někdy příliš bujně narůstá. Jedna rostlina vytvoří porost široký až přes 1 m. Na jaře pozdě raší. Neúnavně a dlouho kvete. Hodí se do velkých skalek, do volných trvalkových skupin a k pokrytí i větších ploch. Je vhodná ke kombinaci s jarními cibulkami. Množí se hlavně semenem.

Oenothera tetragona Roth. (syn. O. fruticosa var. youngii Bail., O.youngii hort.) (30 – 50 cm, VI. – VIII.)

Pochází z východních oblastí Severní Ameriky. Tvoří růžici modrozelených vejčitých až kopinatých listů. Vzpřímená lodyha je zakončena hroznem zlatožlutých květů, postupně a dlouho rozkvétají.

  • Zvlášť pěkná je odrůda ‘Fyverkeri‘, selekce z O. tetragona var. fraseri Munz (= O. glabra hort., O. glauca Michx.), která je vysoká 40 – 50 cm a velmi bohatě a dlouho kvete. Má žluté květy a červená poupata. Množí se dělením nebo řízky.