Saponaria L. – Mydlice

Silenaceae – silenkovité (Caryophyllaceae – hvozdíkovité)

Rod má asi 30 druhů, které většinou rostou ve Středomoří. Jsou to jednoleté až vytrvalé rostliny různého vzhledu. Některé z nich jsou vynikajících skalničky. Pro zahrady mají význam hlavně dva druhy.

Saponaria ocymoides L. (15 – 20 cm, V. – VI.)

Jejím domovem jsou jižní svahy Alp až Itálie. Tvoří polštáře bohatě rozvětvených poléhavých lodyh olistěných stálezelenými tmavými oválnými listy. Polštáře bývají velké, dost řídké, ale zato jsou pokryty spoustou drobných karmínově růžových kvítků.

Daří se v každé propustné, vápenité půdě, nejlépe na slunném stanovišti. Snáší dobře sucho. Množí se hlavně semenem a mladé rostliny se pěstují v květináčích. Je to velmi efektní rostlina, která kvete po první etapě kvetení jarních plazivek. Hodí se výborně do skalek, je to vynikající květina pro květnaté zídky a lze ji použít i v plošných volných partiích.

Sponaria officinalis L. (50 – 70 cm, VI. – VIII.)

Roste od střední a jižní Evropy přes celou Sibiř až v Japonsku. Má vystoupavé lodyhy olistěné vstřícnými podlouhlými listy. Světle růžové květy mají dlouhý trubkovitý kalich. Původní druh s jednoduchými květy roste často i u nás v přírodě.

Pro zahradní účely je vhodnější plnokvětá odrůda ‘Plena‘, která se až na plné květy shoduje se základním druhem. Je to velmi nenáročná rostlina, nejlépe se jí však daří v půdě s dostatkem vláhy a na mírně zastíněném stanovišti. Hodí se do smíšených skupin, dále do květinových zahrádek rekreačních chalup a chat. Množí se snadno dělením, základní druh i semenem.