Verbascum L. – Divizna

Scrophulariaceae – krtičníkovité

Divizny jsou rozšířené v Evropě, západní a Stření Asii a severní Africe. Převážná většina z asi 250 druhů jsou dvouletky, záleží však hodně na stanovišti a klimatu. Na suchých a propustných půdách v teplých polohách vydrží déle než na vlhkých a přehnojených půdách nebo v deštivých krajích.

Většinou to jsou statné rostliny s růžicí přízemních listů, přímým, olistěným stonkem a dekorativním svícnovitým květenstvím. Jednotlivé květy mají kolovitou pěticípou korunku s krátkou trubkou, která zpravidla brzy opadává. Přesto rostliny kvetou dlouho a většinou současně na velké části květenství, je to možné proto, že mají mnoho poupat, která nesedí na hlavní ose jednotlivě, ale v klubíčkách. Než dolní klubíčka dokvetou do posledního poupěte, kvetou už dávno i prostřední a vrcholová klubíčka.

Divizny se nejsnáze množí semeny a často se i samy vysévají. Kvetou druhý rok. Snadno se mezi sebou kříží, takže bývá obtížně získat semeno pravého druhu. Vegetativně se mohou množit z kořenových řízků nebo postranních růžic. Sazenice se musí předpěstovat v květináčích a vysazují se na jaře nebo v časném létě pro květ v příštím roce.

Používají se takřka výhradně jako solitéra, nejlépe v koberci nízkých trvalek. Musí mít slunné, teplé stanoviště a propustnou půdu.

Verbascum bombyciferum Boiss. (130 – 180 cm, VII.)

Je to dvouletý maloasijský druh. Je hustě bílé vlnatý, zvláště v květenství. V prvním roce má jen velkou růžici listů, ve druhém vyrůstá hustě olistěný stonek s dlouhým, téměř nevětveným květenstvím. Květy jsou sírově žluté a sedí hustě v klubíčkách po 3 – 7; jsou nápadné hustou bílou vlnou. Rostliny jsou dekorativní už samotnými listy, ale hlavně jsou krásné, když kvetou. Při množení velmi záleží na čistotě osiva, neboť se snadno kříží a kříženci se původnímu druhu zdaleka nevyrovnají.

Verbascum longifolium Ten. var. pannosum Murb. (100 – 150 cm, VII.)

Pochází z Jugoslávie a Itálie. Často vydrží déle než dva roky. Má velké velmi dekorativní listy, které jsou protáhle kopinaté, hladké a měkké, pokryté nízkou, hustou, lehce nažloutlou až téměř bílou plstí. Růžice mívá v průměru až 1 m. Na stonku se listy postupně zmenšují. Květenství je dlouhé, slabě větvené, květy sytě žluté, v průměru 2,5 – 3 cm. Je to jedna z nejhezčích divizen.

Verbascum olympicum Boiss. (150 – 200 cm, VII.)

Pochází z Malé Asie a rovněž vydrží déle než dva roky. Je šedě chlupatá, ale zdaleka ne tak hustě jako předchozí durhy, má však mohutné svícnovitě rozvětvené květenství s velkými zlatožlutými květy.

Verbascum phoeniceum L. (60 – 100 cm, VI. – VII.)

Je to náš domácí druh a od předešlých se značně liší. Je vytrvalý, menší, řídce větvený a mnohem volněji stavěný. Listy má tmavě zelené, svraskalé, bez plsti, v malých, úplně plochých přízemních růžicích. Stonky jsou řídce olistěné. Květy jsou tmavé, rudofialové a vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopečkách.

Původ zahradních odrůd s barevnými, tj. růžovými, fialovými, bronzovými květy je nejasný: podíl V. phoeniceum na jejich vzniku není vyloučen. Odrůdy se mohou množit jen vegetativně. Ze semen vyroste často barevně zajímavá směs.