Carex L. – Ostřice

Cyperaceae – šáchorovité

Ostřice jsou rostliny trávovitého vzhledu, liší se však od nich tím, že mají stébla plná a nikoliv dutá. Tvoří trsy, některé oddenkují. Květy jsou v latách nebo klasech. Plod je nažka uzavřená v měchýřku. Je to velmi bohatý rod; má přes 2000 druhů, které rostou po celém světě, hlavně v mírném a studeném pásmu. Většinou jsou to druhy vhkomilné, ne však všechny. Některé druhy jsou pro krásné olistění a zajímavé plody jsou velmi ozdobné a hodí se do okrasných zahrad. Některé se hodí i do bažinných a vodních partií. Uvedeme jen některé, vhodné do našich zahrad.

Všechny ostřice se snadno množí dělením, některé i semenem.

Carex alba Scop. (20 – 30 cm)

U nás roste ve světlých lesích a vytváří na jaře krásný, hustý, světle zelený porost. Má úzké listy a kvete v dubnu. Je to velmi nenáročná rostlina snášející velké sucho. Hodí se jako podrost pod stromy v parcích i zahradách.

Carex baldensis L. (10 – 25 cm)

Roste hlavně v jižních Alpách. Tvoří husté šedozeleně olistěné porosty. Kvete bíle v červnu až červenci. Daří se dobře v chudých, kamenitých, ne příliš suchých půdách. Je to jedna z nejpěknějších nízkých ostřic pro skalky i travinové partie.

Carex buchananii Berggr. (50 cm)

Je původem z Nového Zélandu. Tvoří husté trsy s velmi úzkými červenohnědými listy. Stavbou i barvou je velmi zvláštní a hodí se nejlépe do exotických přírodních partií. Na půdu je tato ostřice velmi nenáročná, nejlépe se však daří na slunném stanovišti. Doporučuje se lehká zimní přikrývka.

Carex firma Host. (5 – 10 cm)

Tato nejnižší ostřice, vytvářející zcela nízké porosty, je domovem v Pyrenejích, vápencových Alpách a Karpatech, kde roste ve výškách 1500 – 3000 m. Má široké, tvrdé a špičaté listy. Tvoří husté, tmavě zelené polštáře, kvetoucí od června do srpna. Na půdu je tento druh zcela nenáročný, roste v suchu i vlhku, miluje však slunce, ale snáší i polostín. Hodí se do skalek i jiných partií k vytvoření nízkého stálezeleného drnu.

Carex fraseri Andr. (20 – 25 cm)

Pochází z horských lesů Severní Ameriky. Má široké stálezelené listy a kvete bíle již počátkem dubna. Je to jedna z nejpěknějších nižších ostřic pro polostinná místa s humózní, nealkalickou půdou, která je dostatečně vlhká.

Carex grayi Carey (50 – 70 cm)

Pochází z vlhkých jihozápadních oblastí Severní Ameriky. Je ozdobná jak svým vzrůstem a olistěním, tak i velmi zajímavými ostnitými plody, které jsou půvabné i v suchých kyticích. Kvete v červenci až srpnu a plody jsou vyvinuté od září.

Je velmi nenáročná, roste dobře jak v suchu, tak i ve vlhku, na slunci i v polostínu. Je vhodným doplňkem travinových partií.

Carex montana L. (20 – 30 cm)

Je domovem v celé Evropě, kde se vyskytuje od rovin po hory až do 2000 m n. m. Podzemní část tvoří hlízka. Listy v trsech jsou pěkně převislé a vytvářejí husté porosty, které v březnu kvetou žlutým štětečkovitým květenstvím. K podzimu se barví do hněda. Daří se na slunci i v polostínu, snáší dobře sucho.

Carex morrowii Boott. (syn. C. japonica hort.) (30 – 40 cm)

Je původem z Japonska a Sachalinu. Je to jedna z nejpěknějších stálezelených ostřic. Husté trsy jsou olistěny úzkými světle zelenými listy, které jsou stejně krásné i v zimě.

Daří se v humózní půdě v polostínu. Snese však i slunce, má-li dostatek vláhy. Je ozdobný i svým květenstvím. Kvete koncem března až začátkem dubna. Množí se dělením.

Kromě základního druhu, který má zelené listy, je též pestrolistá odrůda ‘Variegata‘, která se pěstuje častěji než základní druh. Její listy jsou podélně bíle vroubené. Někdy se pěstuje i jako hrnková květina. V chráněných polohách je tato ostřice dostatečně odolná proti nízkým teplotám, jinak se doporučuje zimní kryt.

Carex pendula Huds. (80 – 120 cm)

Je domovem v Evropě, kde roste na vlhkých až bažinatých místech. Vytváří krásné, mohutné, stálezelené trsy s lehce převislými listy. Kvete v květnu až červnu. Miluje polostín a vlhkou až mokrou nevápenitou půdu. Hodí se krásně k vodním partiím nebo do polostinných partií s kapradinami a jinými rostlinami vhodnými pro toto stanoviště.