Miscanthus Anderss.

Poaceae – lipnicovité (Graminae – trávy)

Rod má 6 druhů, které jsou domovem v jižní a východní Asii. Jsou to vyšší až vysoké traviny různého charakteru. Všechny druhy i formy jsou ozdobné a pro zahrady, zvláště novodobé, velmi významné. Používají se jednak jako solitéry, jednak i ve volných přírodních partiích, kterým dodávají zvláštní charakter. Uvádíme zde jen nejdůležitější druhy.

Miscanthus floridulus Warb. (syn. M. japonica Anderss., M. sinensis ‘Giganteus‘) (až 350 cm)

Pochází z východní Asie. Je to mohutná rosltina vzpřímeného vzrůstu, připomínající velký rákos se zelenými převislými listy. Neoddenkuje a je u nás zimuvzdorná.

Miscanthus sacchariflorus Hack. (100 – 150 cm)

Roste v povodí Amuru. Vzrůstem i listy se podobá rákosu. Listy jsou zelené s hnědým proužkem uprostře. Koncem léta a na podzim rozkvétá hedvábně stříbřitými chocholy, které se překrásně lesknou proti slunci. V půdě má oddenky, jimž se rozšiřuje. Není tedy vhodné ji sázet do květinových skupin.

Daří se nejlépe v propustných, sušších půdách, na slunci. U nás je plně zimovzdorný. Hodí se do všech přírodních partií. Rozkvetlé klasy se velmi dobře hodí k řezu.

  • Odrůda ‘Robustus‘ je robustnější, vysoká až 200 cm.

Miscanthus sinensis Anderss. (180 – 200 cm)

Je domovem v Číně a v Japonsku. Rostliny jsou mohutné, vysoké až 2 m. Listy podobné rákosu jsou široké asi 20 mm, světle zelené, se silným bílým žebrem uprostřed.

Tento základní druh není u nás zcela zimovzdorný a potřebuje zimní ochranu. Mnohemodolnější a také krásnější jsou jeho odrůdy.

Odrůdy

  • ‘Gracillimus‘ – nesporně nejkrásnější z této skupiny; po několika letech vytváří překrásně rostlé trsy, vysoké asi 170 cm, s krásně obloukovitě rozloženými úzkými listy; nekvete; je to ideální solitéra, krásně se vyjímá v různých volných přírodních partiích; u nás je většinou odolná proti mrazům.
  • ‘Strietus‘ – keře vysoké asi 150 cm, strohého vzpřímeného vzrůstu, s tuhými širšími listy, které jsou příčně žlutě pruhovány; u nás rovněž otužilá; velmi zajímavá a okrasná vzrůstem a kresbou na listech.
  • ‘Variegatus‘ – vysoká asi 160 cm, mírně převislého vzrůstu, listy podélně bíle pruhovány; někdy se zaměňuje s rodem Spartina.
  • ‘Zebrinus‘ – vzrůst volnější, listy příčně žlutě pruhované, obloukovitě ohnuté; u nás není plně odolná.

Všechny odrůdy M. sinensis jsou velmi cennéav novodobé zahradě nacházejí bohaté možnosti použití. Poněkud pozdě raší – až v druhé polovině jara – a jejich ozdobnost se plně uplatní od počátku léta až do zimy. Nadzemní části seřezáváme až na jaře. Daří se nejlépe v živné, propustné půdě s dostatkem vláhy, zvláště na jaře a v létě. Zimní zamokření nesnášejí. Na zimu je pro jistotu prosypeme listím a přitížíme několika větévkami chvoje. Než se mladé rostliny po vysazení vyvinou do plné krásy, trvá to 2 – 3 roky. Množí se dělením zjara.