Narcissus L. - Narcis

Amaryllidaceae – amarylkovité

Rod má asi 30 druhů, které rostou v Evropě, severní Africe a západní Asii. Patří mezi nejoblíbenější cibulnaté květiny našich zahrad. Mají široké použití jak v jarních partiích, rabatech, tak i jako vynikající květina k řezu. Pěstují se některé botanické druhy, většinou však překrásné zahradní odrůdy, jichž bylo vyšlechtěno několik set.

Narcisy se dobře daří v každé normální zahradní půdě, pokud má dostatek vláhy, zamokření však nesnášejí. Jinak se, pokud jde o životnost, chovají jako pravé trvalky. Mohou zůstat na místě více let a stále bohatě kvetou.

Široký odrůdový sortiment narcisů je roztříděný do 11 skupin, které mají zvláštní charakteristiky. Pro sadovnické použití v zahradách a parcích nemají však všechny stejný význam. Nebudeme je podrobněji probírat, protože se to vymyká zaměření této knihy.

Nejběžnější a pro zahrady velmi vděčné jsou odrůdy skupiny trubkovitých narcisů. Většinou jsou vysoké 35 – 45 cm a jejich květy mají delší, široké trubky. Jsou buď jednobarevné, žluté, smetanové až bílé, nebo dvoubarevné, tj. mají okvětní plátky jiné barvy než trubku.

  • Nejběžnější odrůdou skupiny s jednobarevnými květy je žlutý ‘King Alfréd‘. Velké celé žluté květy mají dále například odrůdy ‘Golden Harvest‘, ‘Dutch Master‘, ‘Rembrandt‘ aj. Celé bílé nebo smetanové květy mají například ‘Broughshane‘, ‘Mount Hood‘ a jiné. Odrůdy s dvoubarevnými květy jsou například ‘Magnet‘, ‘Musie Hall‘ aj.

Pro zahrady jsou dále důležité další dvě skupiny – narcisy dlouhokorunné a krátkomilné. Liší se od sebe délkou pakorunky. Mnohé odrůdy jsou však přechodem mezi oběma skupinami. Opět jsou tu různé barevné kombinace. Okvětní plátky mají barvu od sytě žluté, přes světle žlutou až bílou. Pakorunky jsou bílé, smetanové, žluté, oranžové až červené. U mnoha odrůd pak můžeme pozorovat různé kombinace barev a různé velikosti pakorunky.

  • Uvádíme jen několik pěkných odrůd těchto skupin a to ‘Carlton‘, ‘Fortune‘, ‘Belisana‘, ‘Rococo‘, ‘Ludlow‘, ‘Chungking‘, ‘Mahmoud‘, ‘Chinense White‘, ‘Frigid’ aj.

Drobnokvětým odrůdám narcisů, které mají na sklonku více květů (3 – 6), říkáme tacety. Jsou jednoduché i plné a v různých barvách. Mnohé z těchto odrůd intenzívně voní.

  • Pěkné jsou například odrůdy žlutobílá ‘Geranium‘, smatanově bílá plnokvětá ‘Gheerfulness‘, žlutobílá ‘Orange Wonder‘ apod. Jsou to většinou kříženci N. tazetta x N. poeticus.

Skupina narcisů ‘Poeticus‘ zahrnuje odrůdy, které se víceméně podobají planému botanickému narcisu N. poeticus L. Květy jsou ploché, bílé, se zcela krátkou pakorunkou s červeným okrajem. Tyto odrůdy se zvlášť pěkně hodí do přírodních partií, kde nejlépe působí ve větších nepravidelných skupinách.

  • Kromě zmíněného botanického druhu můžeme uvést třeba velkokvěté odrůdy ‘Actaea‘ a ‘Queen of Narcissi‘.

Tím ovšem zdaleka nejsou vyčerpány všechny skupiny odrůd narcisů, jejich výčet se však vymyká rámci této knihy. Uvedli jsme si jen nejdůležitější odrůdy pro použití v zahradách.