Acaena Mutis ex L.

Rosaceae – růžovité

Tento rod obsahuje asi120 druhů, rozšířených v mírném pásmu jižní polokoule. Jsou to rostliny poléhavého vzrůstu, tvořící nízké, husté porosty. Drobné listy jsou lichozpeřené a svou hnědozelenou nebo stříbřitě šedozelenou barvou jsou hlavní ozdobou těchto rostlin. Jsou stálezelené, a proto jsou cenným materiálem tam, kde potřebujeme nízký pokryv půdy, i na větších plochách. Drobné kvítky jsou sestaveny v kulovitých hlávkách, jsou nenápadné a vznikají z nich zvláštní ostnité plody, které vytrvávají na rostlině dlouho do podzimu. Rostliny rychle rostou, daří se dobře v normální zahradní půdě na slunečných i polostinných místech.

Používá se ve skalkách i v jiných volných zahradních úpravách a rovněž i jako náhrada trávníku. Některé druhy někdy namrzají. Množí se nejsnadněji dělením, ale i semenem.

Acaena argentea Ruiz et Pav. (5 – 10 cm, VI. – VII.)

Pochází z Jižní Ameriky z And. Dlouhé, poléhavé výhonky jsou ochmýřené. Drobné lístky jsou kožovité, na svrchní straně lysé, na spodní straně hedvábně ochmýřené, stříbřitě zelené.

Acaena buchananii Hook. (4 – 6 cm, VI. – VIII.)

Pochází z Nového Zélandu. Rychle se rozrůstá a tvoří ploché polštáře. Listy jsou oboustranně šedozelené. Květní a plodové hlávky mají žlutohnědé ostny.

Acaena glaucophylla Bitt. (10 cm, VI. – VIII.)

Pochází z Patagonie, z Ohňové země. Poléhavé výhonky jsou červenavé, listy oboustranně hladké, modrozelené. Plody jsou hnědočervené.

Acaena micorphylla Hook. (5 cm, VII.)

Pochází z Nového Zélandu. Tvoří husté, rychle se rozrůstající drny. Okrouhlé lístky jsou šedozelené až bronzově růžové. Kulovité hlávky mají červené ostny.