Lysimachia L. – Vrbina

Primulaceae – prvosenkovité

Asi 110 druhů tohoto rodu roste v mírném až subtropickém pásmu, hlavně ve střední Číně. Jsou to vzpřímené nebo plazivé rostliny s bílými, většinou však žlutými květy. Některé z nich jsou trvalky cenné pro zahrady.

Lysimachia nummularia L. (5 – 10 cm, V. – VII.)

Je rozšířena po celé Evropě, u nás je domácí. Je to zcela nízká rostlina, rozrůstající se často dlouhými výhonky, které snadno zakořeňují. Malé listy jsou vstřícné, oválné, přisedlé, světle zelené. V paždích listů vyrůstají sytě žluté květy.

Rostlina je velmi nenáročná, daří se v jakékoliv půdě, která má dostatek vláhy, dokonce až v mokré půdě. Roste i na slunci a v polostínu. Někdy se však příliš rozšiřuje na úkor sousedních rostlin. Hodí se výborně na břehy potůčků nebo jezírek, popřípadě do větších skalek na břehy vodních partií. Množí se velmi snadno dělením.

  • Má žlutolistou odrůdu ‘Aurea‘.

Lysimachia punctata L. (60 – 100 cm, VI. – VII.)

Pochází z Kavkazu a Malé Asie. Má vzpřímené čtyřhranné lodyhy s kopinatými listy v přeslenech po čtyřech. Pěkné sytě žluté květy jsou v paždí listů a vytvářejí konečné hrozny. Je podobná u nás planě rostoucí a hojně rozšířené vrbině obecné (L. vulgaris L.), která však tak bohatě nekvete a celkově je méně ozdobná.

Na půdu není náročná, vyžaduje však dostatek vláhy, snese i značné vlhko. Nejlépe se daří v polostínu, na vlhkém stanovišti však snáší i slunce. Používá se ve smíšených rabatech, volných trvalkových skupinách, kde pěkně působí s Campanula glomerata. Hodí se i k vodním partiím. Množí se snadno dělením nebo semenem.