Cortaderia Stapf. (Gynerium)

Poaceae – lipnicovité (Graminae – trávy)

Rod má 5 druhů, které jsou domovem v Jižní Americe a na Novém Zélandu. Pro naše zahrady je vhodná hlavně C. selloana.

Cortaderia selloana Aschers. et Graebn. (syn. Gynerium argenteum Nees) (200 – 250 cm)

Pochází z Argentiny a jižní Brazílie. Je to beze sporu jedna z nejkrásnějších travin, které se na zahradách pěstují. Trs úzkých listů mimo dobu kvetení není sice nikterak nápadný, ale když rostlina v září rozkvete, ukáže plně svou krásu. Starší rostlina mívá i 10 – 20 klasů. Klasy mají podobu hustých hedvábně stříbřitých chocholů, které bývají dlouhé až přes 50 cm a na slunci přímo září. Cortaderia je dvoudomá rostlina a nejkrásnější květenství mají samičí rostliny.

Rostlina sama, jako dítě jihoamerických pamp, je v našich podmínkách značně náročná. Vyžaduje teplou, chráněnou polohu na plném slunci. Půda má být hluboká, živná, a přitom propustná, s dostatečnou drenáží. Rostlina nesnáší zimní zamokření. Na jaře a v létě naopak potřebuje hodně vláhy a živin. Na zimu potřebuje dobrou ochranu. Proto koncem podzimu stébla svážeme, rostlinu přikryjeme spadaným listím nebo fólií proti vlhku a zatížíme vrstvou chvoje. Teprve na jaře po odstranění přikrývky sestřihneme stébla až k zemi.

Pro svou krásu a výjimečnost se tato travina hodí hlavně jako solitéra. Řezané klasy velmi dlouho vydrží a jsou nádhernou ozdobou velkých váz. Rostliny se množí hlavně jarním dělením.