Nuphar Sm. – Stulík
Nymphaeaceae – leknínovité
Rod má 7 druhů, které rostou v mírném pásmu severní polokoule. Stulíky mají velké okrouhlé listy, podobné listům leknínů, které plavou na hladině. Svými květy se však od leknínů podstatně odlišuje. Nejznámější je náš domácí druh, dosti rozšířený v našich rybnících.
Nuphar lutea Sibth. et Sm. (až 200 cm široký, VI. – VIII.)
Tento stulík je rozšířený v severní Asii, severní Africe a v Evropě. Leskle zelené listy jsou dlouhé až 30 cm. Žloutkově žluté květy jsou velké a zvedajíse až 10 cm nad hladinu. Korunní plátky jsou poměrně malé, ale kališní lístky jsou nápadné a silně vypouklé, takže dodávají květu kulovitý vzhled. Četné tyčinky mají nektarové žlázy. Na vrcholu vejčitého až baňatého semeníku je hvězdicovitě paprskovitá blizna. Květ silně voní.
Stulík snáší i lehce proudící vodu a polostín (na rozdíl od leknínů). Miluje ovšem slunce. Vyžaduje hloubku nejméně 50 – 80 cm (až 2 m). Dá se tedy použít ve větších jezírkách.
Nuphar pumila DC. (syn. N. minima Spen.) (40 cm široký, VI. – IX.)
Je domovem v severní a střední Evropě. Podobá se předešlému druhu, je však celkově menší. Listy srdčitého tvaru jsou dlouhé až 12 cm. Květy méně voní. Miluje chladnější vodu. Hodí se i do menších nádrží. Sází se do hloubky 40 cm.
Stulíky se množí dělením starších rostlin.