Typha L. – Orobinec

Typhaceae – orobincovité

Rod má asi 15 druhů, které rostou v tropických a mírných pásmech. U nás je dosti rozšířená; je to typická rostlina našich rybníků. Má dlouhé, úzké listy a válcovité květenství, které připomíná doutníky. Tyto doutníkovité klasy jsou velmi oblíbené jako ozdoba velkých váz v příbytcích. Pěstuje se však také jako hezké vodní rostliny v nádržích našich zahrad.

Orobince jsou nejpěknější a nejvděčnější rostliny se vzpřímeným vzrůstem a trávovitými listy. Všechny jsou u nás dostatečně mrazuvzdorné. Množí se dělením nebo výsevem. Jsou též oblíbené k řezu.

Typha angustifolia L. (až 200 cm, VII. – VIII.)

Roste v Evropě a Severní Americe. Dlouhé listy jsou velmi úzké, široké jen asi 1 cm. Palice jsou kaštanově hnědé a tlusté asi jako tužka. Hodí se pro hloubku 40 – 50 cm.

Typha latifolia L. (150 – 250 cm, VII. – VIII.)

Je domovem v Evropě, Asii, Africe a Severní Americe. Je to u nás v přírodě nejběžnější orobinec. Dlouhé listy jsou široké 2 – 3 cm. Palice na dlouhých stéblech převyšují listy a jsou dlouhé až 15 –
25 cm. Jsou hnědé, později hnědočerné. Pro svou mohutnost je tento orobinec vhodný jen do větších nádrží a vyhovuje hloubka asi 50 cm.

Typha laxmannii Lep. (80 – 150 cm, VII. – VIII.)

Roste ve východní Evropě a Asii. Listy jsou velmi úzké (7 – 8 mm), na zadní straně vyklenuté a převyšují květenství. Samčí palice je asi 3krát delší než samičí (dlouhá 5 cm) a jsou od sebe odděleny. Tento druh se hodí i do menších nádrží, a to pro hloubku 30 cm.

Typha minima Funk (60 – 70 cm, VI. – VII.)

Je rozšířena v Evropě a Asii. Je to nejnižší orobinec, vhodný i do malých nádrží pro hloubku do 20 cm. Má velmi úzké listy (jen asi 2 mm). Malé palice jsou vejčité až kulaté.