Scirpus L. – Skřípina

Cyperaceae – šáchorovité

Přes 200 druhů tohoto rodu je rozšířeno v močálech celého světa. Jen velmi málo z nich se však hodí jako okrasné rostliny. Všechny druhy se množí dělením.

Scirpus lacustris L. (100 – 150 cm, VII. – VIII.)

Je rozšířena po celém světě. Má mohutná, tlustá a oblá stébla. Květenství, podobné sítinám, je hnědé. Je velmi přizpůsobivá hluboce a roste v hloubkách až přes 1 m. Zajímavé je, že si při různých hloubkách zachovává konstantní výšku nad vodou.

Je to velmi robustní rostlina, která se časem značně rozrůstá, takže je výhodnější zasadit ji do většího hrnku nebo vědra. Používá se pro větší vodní partie tak, aby její mohutnost byla úměrná velikosti nádrže.

Scirpus tabernaemontani C. C. Gmel. (až 150 cm)

Roste v Evropě i u nás a podobá se předešlému druhu, je však poněkud nižší. Roste planě hlavně ve slané vodě na mořských pobřežích. Ozdobná je hlavně pestrolistá odrůda ‘Zebrinus‘, která má příčně žlutě a zeleně pruhovaná stébla, jež připomínají ostny dikobraza. Intenzita zbarvení stébel závisí na živnosti substrátu; v hladové půdě má méně výrazné zbarvení. Je to velmi ozdobná rostlina, která se velmi dobře uplatní ve vodních nádržích.