Allium L. – Česnek

Amaryllidaceae – amarylkovité

Rod má asi 500 druhů, které rostou téměř po celém světě. Jsou to velmi vděčné trvalky, které se dobře daří v každé půdě, nejlépe na slunci. Některé nižší druhy se hodí do skalek, jiné s pěknými květy i do rabat; většinou jsou nejvhodnější do stepních a vůbec volných partií.

Všechny uvedené česneky jsou velmi vytrvalé a mohou zůstat na stanovišti více let; časem dokonce bohatěji kvetou. Zde uvádíme jen nejvhodnější a nejvděčnější druhy.

Allium christophii Trautv. (syn. A. albopilosum) (40 – 50 cm, V. – VI.)

Pochází z Turkestánu. Listy jsou řemenovité až kopinaté. Hvězdičkovité květy barvy lila jsou ve velkých kulovitých květenstvích na silných stvolech.

Allium karataviense Regel. (15 – 25 cm, IV. – V.)

Rovněž je původem z Turkestánu. Široké listy elipsovitého tvaru jsou modravě zelené. Růžové kvítky jsouve velkých kulovitých květenstvích nízko nad listy. Hodí se do skalek a stepních partií.

Allium moly L. (syn. A. aureum Lam.) (15 – 30 cm, VII.)

Roste v jižní Evropě, hlavně v Pyrenejích. Listy jsou kopinaté, široké 4 – 5 cm. Žluté květy jsou po 8 – 10 v polokulovitých květenstvích. Je to velmi nenáročná cibulovina, působící vlemi pěkně ve větších skupinách jako součást rabat nebo skupinových výsadeb.

Allium oreophilum C. A. Mey. (15 – 20 cm, V.)

Pochází z Turkestánu. Tento velmi krásně kvetoucí druh má karmínově růžové květy v kyprých květenstvích a podlouhlé, šedozelené listy.