Colchicum L. - Ocún

Liliaceae – liliovité

Rod má asi 60 druhů, které rostou v Evropě až po Írán a Turkestán; většina druhů však roste v oblasti Středomoří. Rostliny mají v zemi velké hlízy podobné cibulím. Na jaře se vyvíjejí mohutné široce podlouhlé listy, vysoké až přes 30 cm, které asi v červnu zatahují. Ocúny kvetou od konce srpna do října. Z každé hlízy vykvétá více květů, které se podobají velkým květům šafránů.

Daří se v každé propustnější zahradní půdě a vydrží léta na místě téměř bez ošetřování. Sází se v červenci až srpnu do hloubky asi 20 cm. Z mnoha pěstovaných druhů uvádíme jen nejvděčnější.

Colchicum autumnale L. (15 – 25 cm, VIII. – X.)

Roste v Evropě až severní Africe i v jižním Rusku. Je to náš domácí ocún, který planě roste často ve velkých množstvích na vlhčích loukách. Menší květy mají barvu světle lila. Po přesazení do zahrad se většinou příliš nedaří a nemá ani zvláštní okrasnou hodnotu. Cenné jsou však odrůdy.

Odrůdy

Colchicum bornmuelleri Freyn. (10 – 15 cm, VIII. – IX.)

Je domovem v Sýrii a Íránu. Má velké hlízy. Zjara má mohutné eliptické až kopinaté listy. Květy jsou světle purpurové ve velkém počtu podle velikosti hlízy. Patří k nejvděčnějším druhům trvalkového charakteru.

Colchicum x hybridum

Křížením uvedených a dalších druhů vznikly bohatě kvetoucí zahradní odrůdy.

Odrůdy

  • ‘Lilac Wonder‘ – květy lila šeříkové, velké, pozdní.
  • ‘Violet Queen‘ – květy purpurové, s bílým středem, velké.
  • ‘Waterlily‘ – květy lila, hustě plné, velké, pozdní.