Scilla L. – Ladoňka

Asi 100 druhů tohoto rodu roste v Evropě, Asii i Africe mimo tropická pásma. Z většího počtu druhů, které se v zahradách pěstují, jsou nejdůležitější S. hispoanica a S. sibirica.

Scilla hispanica Mill. (syn. Endymion hispanicus Chouard, S. campanulata Ait.) (25 – 30 cm, V.)

Pochází ze Španělska, Portugalska a severní Afriky. Podlouhlé listy jsou široké až 3 cm. Modré zvonečkovité květy jsou v hroznu na dosti pevných stvolech. Jsou také odrůdy s bílými a růžovými květy. Je to velmi vděčná a odolná cibulovina, vhodná do jarních partií, nízkých rabat i přírodních partií.

Scilla sibirica Andr. (10 – 15 cm, III. – IV.)

Pochází z Kavkazu a Malé Asie. Je nesporně nejvděčnější z ladoněk a kromě modřenců je tato ladoňka nejpěknějším nositelem modré barvy v časném jarním období. Její květy jsou totiž svítivě modré.

Je rovněž velmi nenáročná, rostě dobře téměř na každém stanovišti a samovolně se zde zahušťuje, až rozšiřuje vedlejšími cibulkami i semenem. Nejlépe působí ve větším množství. Je vhodná jako podrost pod keře a stromy jako součást jarních partií a volných trvalkových skupin.

  • Existuje i bíle kvetoucí forma a odrůda ‘Spring Beauty‘, která vyniká většími květy i větším celkovým vzrůstem. Květy má fialkově modré s tmavším proužkem.