Padlí

Najdeme-li na listech nebo mladých výhonech chryzantém, aster, zlatobýlu (Solidago) nebo jiných rostlin bělavý povlak houbových vláken, takže rostlina vypadá, jako by ji někdo poprášil moukou, jde o napadení houbami z rodu padlí.

  • Padlí čekankové (Erisphe cichoracearum) je v přírodě na trvalkách velmi rozšířené. Napadá vytrvalé astry, krásnoočko (Coreopsis), turan (Erigeron), záplevák (Helenium), slunečnici (Helianthus), oman (Inula), plamenku (Phlox) a rudbekii.
  • Padlí rdesnové (Erysiphe polygoni) způsobuje bělavé povlaky na listech a zakrnění u orličku (Aquilegia), stračky (Delphinium), lupiny (Lupinus), zlatobýlu (Solidago) a statice (Statice).
  • Padlí chryzantémové (Oidium chrysanthemi) působí značné škody na chryzantémách.

Astilbe trpí blíže neurčeným padlím z rodu Erysiphe.

Ochrana. Rostliny nesmíme vysazovat příliš hustě, aby jejich listy po rose a dešti mohly brzy oschnout. Nesázíme je ani do kotlin, kde se drží mlhy a kde málo proudí vzduch. Nepřehnojujeme ani organickými hnojivy. Z chemických přípravků se proti padlí nejlépe osvědčuje Benlate, Karathane nebo sirné přípravky ve formě poprachu nebo postřiku; ošetřujeme několikrát během vegetace.