Trvalky k řezu

Obliba a spotřeba řezaných květů v bytové kultuře stále stoupá. Květiny se staly životní potřebou a nejsou již jen předmětem příležitostných dárků. Bohatým zdrojem řezaných květů je právě velká skupina trvalek. Široký sortiment těchto květin zahrnuje mnoho druhů, které poskytují vhodný materiál k řezu. Výhodou trvalek jako rostlin k řezu je, že bohatě kvetou a že květy mnoha druhů jsou velmi trvanlivé, kladou minimální požadavky na pěstování, rostliny vydrží více let, dobře přezimují a většinou se snadno množí. Mnohé druhy trvalek se běžně používají k řezu a jsou velmi oblíbené, na některé druhy nejsou spotřebitelé dosud zvyklí a bylo by dobře sortiment o ně rozšířit.
Trvanlivost květů po uříznutí je velmi různá a závisí na mnoha okolnostech. Důležité jsou stupeň nakvetení, počasí v době řezání, teplota a vlhkost vzdušná v místě skladování, vyměňování vody ve vázách, popřípadě použití některých antiseptických látek do vody. Hlavní význam však má druh trvalky. Často se různé druhy téhož rodu chovají různě. Například Rudbeckia nitida a R. ‘Gloriosa Daisy‘ mají velmi trvanlivé květy, které v dobrých podmínkách vydrží 1 – 2 týdny, popřípadě déle; Rudbeckia fulgida nevydrží déle než 3 – 4 dny.
Mezi trvanlivé druhy, jejichž květy vydrží ve váze nejméně 5 – 7 dní, patří například Achillea filipendulina, Chrysanthemum coccineum, Ch. maximum, Ch. indicum, Convallaria majalis, Doronicum, Erigeron, Erygium alpinum, Gaillardia aristata, Gypsophila paniculata, Heliopsis scabra, Liaris spicata, Linum – většina druhů, Limonium, Paeonia lactiflora, Rudbeckia nitida, R. ‘Gloriosa Daisy‘ a Scabiosa caucasica.
Ostatní druhy za normálních poměrů vydrží ve váze 3 – 5 dní. Některé druhy s dlouhým hroznovitým květenstvím se hodí výborně ke krátkodobým dekoracím ve větších vázách. Jsou to například Delphinium, Eremurus, Digitalis a Lupinus.
Kratší květní stonky, vhodné do malých váz k ozdobě stolů, mají například Achillea ptarmica, Aster alpinus, A. tongolensis, Centaurea montana, Convallaria majalis, Dianthus plumarius, Gaillardia aristata, Geum coccineum, Helleborus niger, Heuchera sanguinea, Leontopodium alpinum, Lychnis viscaria, Primula elatior, P. denticulata, Scabiosa caucasica, Viola odorata a V. cornuta.
Po usušení se mohou použít k trvanlivé výzdobě například Achillea filipendulina, Eryngium, Gypsophila paniculata, Leontopodium alpinum, Physalis, Limonium tataricum, L. latifolium, Liatris spicata a Solidago. Rovněž květenství některých trav lze sušit a použít k dekoraci. Jsou to například Cortaderia selloana, Miscanthus sacchariflorus, Pennisetum compressum, Calamagrostis, Typha latifolia aj.
Ke zjemnění kytic lze použít Asparagus verticillatus, A. filicinus, Gypsophila paniculata, Limonium latifolium, Thalictrum aquilegifolium, Aruncus silvester, Astilbe aj.