Roztoči

Z pavoukovitých členovců škodí na trvalkách roztoči. Charakteristickým znakem jsou 4 páry noh; larvy nemusí mít všechny 4 páry vyvinuté. Většinou jde o drobné druhy, které je třeba sledovat lupou nebo mikroskopem.

Sviluška snovací (Tetranychus urticae) je známa spíše pod jménem „červený pavouček“. Je to drobný roztoč pouhým okem sotva viditelný, jehož zbarvení kolísá od žluté přes oranžovou až do červené. Svilušky sají na listech mnoha druhů rostlin, na trvalkách jsou rozšířené zejména na Astilbe, plamence (Phlox), prvosence (Primula) a fialkách (Viola cornuta, Viola odorata). Vysávají obsah rostlinných pletiv, a tak je umrtvují; tím vznikají na listech bělavé skvrny a listy šednou. Na spodní straně bývají listy potaženy jemným předivem, které je ochranou pro svilušky

Roztoč Eriophyes violae způsobuje deformace listů fialek (zejména u Viola cornuta, někdy též u Viola odorata).

Ochrana. Dbáme na dobrou výživu rostlin, zajistíme jim dostatečnou vlhkost (rostliny vyžadující polostín nevysazujeme na přímé slunce). Napadené rostliny nebo alespoň listy odstraňujeme z porostu a pálíme. Opakujeme postřiky sirnými přípravky, organofosfáty nebo speciálními akaricidními přípravky (např. Aracid, Diazinon, Folimat), a to v týdenních intervalech asi 4krát.