Blechnum L. – Žebrovice

Polypodiaceae – osladičovité

Tento obsáhlý rod ozdobných kapradin obsahuje asi 60 druhů, z nichž velká část roste v tropech, několik v mírném pásmu jižní polokoule a pouze jeden druh B. spicant v mírném pásmu severní polokoule.

Blechum penna-marina Kuhn (syn. B. alpinum Mett., B. lomaria alpina Spr.) (10 – 15 cm)

Tato kapradina je rozšířena na jižní polokouli (Austrálie, Nový Zéland a jižní část Jižní Ameriky). Je to stálezelená plazivá kapradina s listovou dimorfií: Sterilní listy jsou kožovité, jednou zpeřené, dlouhé až 15 cm. Mladé listy jsou hnědočervené, později tmavě zelené. Fertilní listy mají užší úkrojky. Vzhledem připomíná naši miniaturní kapradinu B. spicant, ale v příznivých podmínkách se drnovitě rozrůstá.

Vyžaduje polostín, vlhčí, humózní, mírně kyselou půdu a zimní kryt. Rozmnožuje se dobře dělením v jarních měsících (duben až květen). V příznivých podmínkách dovede zaplnit i větší plochy a lze ji tedy použít jako krycí rostlinu.

Blechum spicant Roth. (syn. Struthiopteris spicant Weis.) (10 – 20 cm)

Je to cirkumpolární druh, rozšířený v Evropě a Malé Asii, od Kavkazu až po Japonsko a v západní části Severní Ameriky. Roste i u nás. Je to pěkná stálezelená a velmi ozdobná kapradina se sterilními a fertilními listy. Sterilní listy jsou dlouhé až 20 cm, úzké, jednou zpeřené, hluboce vykrajované. Mladé rostliny mají listy uspořádány v pěkných rozetách. U starších rostlin listy tvoří husté hnízdovité útvary. Plodné listy vyrůstají ze středu růžice, jsou dlouhé 20 – 45 cm a mají výrazný hnědý řapík. Český název žebrovice různolistá pochází od těchto listů.

Roste dobře v kyselém jehličnatém humusu s přídavkem rašeliny a jílu. Žádá vlhko a polostín. Množí se výsevem čerstvých spor a dělením.