Polystichum Roth. – Kapradina

Polypodiaceae – osladičovité

Rod má asi 225 druhů, převážně kosmopolitního rozšíření. Jsou to střední až velké kapradiny s plazivým oddenkem a s hustým svazkem krátce řapíkatých, 1 – 3krát zpeřených listů. Výtrusné kupky jsou okrouhlé, oddálené od krajů listů a mají štítové ostěry. Na našem území jsou původní 4 druhy.

Polystichum acrostichoides (Sw.) Schott. (60 – 80 cm)

Pochází ze severovýchodní části USA a Kanady. Je to stálezelená kapradina, vysoká až 80 cm, s dlouze řapíkatými, jednduše zpeřenými listy. Spodní lístky čepele jsou stejně dlouhé jako horní, lineárně kopinaté. Plodné bývají převážně pouze lístky vrchní části čepele. Řapíky jsou hustě hnědé plevnaté.

Je to velmi krásná kapradina, snášející bez újmy i velmi drsné polohy. Vyžaduje humózní půdy bez vápna.

Polystichum aculeatum (L.) Roth. (80 – 100 cm)

Statná kapradina s tlustým, vystoupavým oddenkem a s listy dlouhými přes 1 m, které přezimují. Řapík je dlouhý 6 – 20 cm, pokrytý červenohnědými plevami. Čepel je 2krát zpeřená, v obrysu úzce kopinatá, k bázi zúžená, kožovitá.

Je to cenná kapradina pro stinné partie v zahradách, vhodná i pro zimní zahrady. Množí se výsevem spor.

Polystichum braunii (Spenn.) Feé (60 – 80 cm)

Roste v horských lesích Evropy, Asie až po Japonsko a Severní Ameriku. Listy nepřezimují, řapíky jsou dlouhé až 15 cm, bledě zelené, na bázi černohnědé, hustě hnědě plevnaté. Čepel je měkká, v obrysu podlouhle kopinatá, k bázi zúžená, 2krát zpeřená, naspodu bělavě plevnatá.

Daří se ve vlhčí humózní půdě. Množí se výsevem spor.

Polystichum lonchitis (L.) Roth. (40 – 60 cm)

Pochází z horských lesů Evropy a Asie (Himálaj). Je rozšířena i v Grónsku. Má tlustý oddenek a kožovité přezimující listy. Řapík je krátký (2 – 7 cm), hnědě plevnatý. Čepel je v obrysu čárkovitě kopinatá, široká maximálně 5 cm, jednou zpeřená.

Tato krásná a dekorativní sytě zelená kapradina roste lépe ve vyšších polohách. Špatně snáší letní úpaly s nízkou vzdušnou vlhkostí. Je vápnomilná.

Polystichum illyricum Borb. (kříženec P. lobatum x lonchitis) (30 – 40 cm)

Má kožovité, přezimující listy. Čepel je kopinatá, k oběma koncům zúžená, jednou zpeřená. Spory tohoto křížence jsou klíčivé, ačkoli v literatuře se uvádí opak. Pro sadovnické účely nemá větší význam.

Polystichum munitum (Kaulf.) Presl (40 – 60 cm)

Pochází ze severozápadní Ameriky, především z Aljašky. Listové čepele jsou jednoduše zpeřené, lístky jsou hustě nahloučené, úzce kopinaté, osinatě zoubkaté. Je to pěkná stálezelená kapradina. Roste dobře, potřebuje na zimu lehký kryt.

Polystichum setiferum (Forks.) Woynar (syn. P. angulare Presl, P. aculeatum Schott non Roth.) (80 – 100 cm)

Roste v horských lesích západní Evropy, severní Afriky a Asie. Podobá se P. aculeatum, má však delší a tenčí řapík. Jsou to kapradiny vysoké asi 1 m, s 2krát zpeřenými listy, které jsou zelené i v zimě. Lístky čepele jsou dlouze kopinaté. Nesnáší vápno.

Tento velmi variabilní druh vytváří různé stanovištní formy, které patří k nejlepším zahradním kapradinám.

Odrůdy

  • ‘Capitatum‘ – špičky listových čepelí mohutně rozvětvené, široké až 30 cm, spodní části listů normální.
  • ‘Carbonellii‘ ‘Cristatum‘) – úzká a vysoká, horní lístky čepele rozvětvené, jakoby stříhané.
  • ‘Cruciatum‘ – vysoká až 80 cm, lístky vrchní části čepele zdvojené a navzájem svírají pravý úhel.
  • ‘Decorum‘ (‘Divisilobum Decorum‘) – listy jemně zpeřené, konce listové čepele špičaté.
  • ‘Multifidum‘ – vysoká 40 cm, čepel se větví již ve střední části.
  • ‘Plumosum Densum‘ (‘Divisilobum Plumosum Densum‘) – listy mechově zelené, mnohonásobně zpeřené, lístky jemně dělené, vzájemně přes sebe přečnívající; nejkrásnější odrůda tohoto druhu; její zimovzdornost je v naprostém protikladu s jejím tropickým zjevem, který vyniká zvláště u starých rostlin; v tomto směru ji předčí pouze její obří forma.
  • ‘Plumosum Densum Robustum‘ – obří forma předešlé odrůdy.
  • ‘Proliferum‘ – čepele úzké, volně rozložené, lístky jemně zpeřené, variabilní, tvoří četné adventivní pupeny a někdy i vyvinutější malé rostliny, které jsou dobrým výchozím materiálem k množení.
  • ‘Wollastonii‘ (‘Proliferum Wollastonii‘) – největší ze všech odrůd tohoto druhu; vyniká smaragdově zelenými mohutnými listy s adventivními pupeny; pochází ze Severní Ameriky, východní Asie a západní Anglie.