Polypodium L. – Osladič
Polypodiaceae – osladičovité
Rod má asi 300 druhů, z nichž většina jsou tropické rostliny. Jsou to skalní rostliny nebo epifyti s rozvětvenými oddenky, ale pouze jeden je zimovzdorný druh vhodný pro okrasné zahradnictví.
Polypodium vulgare L. (20 – 40 cm)
Je to stálezelená středně vysoká kapradina s rozvětveným plazkvým oddenkem, který je hustě kryt kopinatými hnědými pleveli. Listy jsou široké 3 – 7 cm, s 15 – 25 páry nedělených, střídavých, čárkovitě podlouhlých úkrojků, řapíky jsou kratší než čepel. Plodné listy nesou naspodu úkrojků 2 řady okrouhlých výtrusných kupek bez ostěr.
Tato kapradina je vápnostřežná a daří se v humózní půdě v polostínu. Roste také jako epifyt na kmenech stromů zarostlých mechem a na kořenech.
Polypodium vulgare var. serratum Wild. (20 – 30 cm)
Tato varieta předchozího druhu pochází ze Středomoří. Okraje listových úkrojků jsou více pilovité než u základního druhu. Za suchého podzimu listy odumírají.
- ‘Bifido-Grandiceps‘ – špičky listů vidličnatě větvené.
- ‘Cambricum‘ – forma nalezená v r. 1743 ve Walesu; lístky čepelí se vějířovitě rozšiřují, takže se překrývají; je sterilní.
- ‘Cornubiense‘ (‘Elegantissimum‘) – listy 2 – 3krát zpeřené, vyskytuje se i jedinec s „normálními“ listy typu; nalezen r. 1867 v Cornwallu.