Woodsia R. Br. – Kapradinka

Polypodiaceae – osladičovité

Asi 40 druhů tohoto rodu roste v severním a jižním mírnem a studeném pásmu. Jsou to menší až malé kapradiny s rovným oddenkem. Listy jsou tmavě zelené, obyčejně jednoduše zpeřené. Výtrusné kupky jsou zakryty hustě uspořádanými třásnitými ostěrami. Vysazuje se do skalních partií, mezi kameny na slunce nebo do polostínu. Rozmnožuje se dělením nebo výsevem spor. Listy na podzim odumírají.

Woodsia alpina (Bolton) Gray (syn. W. hyperborea R. Br.) (10 – 15 cm)

Roste na horách severního mírného pásma. Je to drobná kapradinka s jemnými žlutozelenými listy. Čepel je podlouhlá, dlouhá asi 8 – 12 cm, jednoduše zpeřená. Lístky jsou v 8 – 14 jařmech a jsou na okrajích zoubkované.

Woodsia glabella R. Br. (8 – 12 cm)

Roste v Alpách. Řapíky jsou dlouhé 1 – 3 cm, slámově žluté, naspodu tmavé až černé. Listová čepel je dlouhá asi 10 cm, na konci zašpičatělá, průsvitně kožovitá. Lístky jsou opakvejčité až podlouhlé.

Woodsia ilvensis (L.) R. Br. (8 – 20 cm)

Je to horská kapradinka severního mírného pásma. Krátký oddenek je rozvětvený, řapíky rezavě hnědé, listové čepele kopinaté, hnědozelené, jednoduše zpeřené. Celý list je pokryt rzivými plevami, nesnáší vápno.

Woodsia obtusa Torrey

Roste po celém americkém kontinentě od jihoamerických And až po severní část Severní Ameriky. Je to největší druh tohoto rodu, vysoký až 30 cm. Má červenožluté řapíky a 2krát zpeřené listy. Celá rostlina je pokryta plevami. Je to pěkná světle zelená kapradina.