Adonis L. - Hlaváček

Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Rod má asi 200 druhů jednoletých nebo vytrvalých, rostoucích v Evropě a Asii. Pro naše zahrady jsou vhodné jen dva vytrvalé druhy, které kvetou na jaře žlutě a patří k nejoblíbenějším květinám na našich skalkách. Jsou také velmi vhodné do vřesovištních a stepních partií.

Adonis amurensis Regel et Radde (20 – 30 cm, II. – III.)

Pochází z Mandžuska a Japonska. Květy má sytě žluté s hedvábným leskem, dosti podobné našemu hlaváčku jarnímu, kvete však mnohem dříve. Nenasazuje semeno. Teprve odkvétající rostliny vytvářejí listy, které jsou matně zelené, jemně dělené a svým uspořádáním připomínají kapradinu. Koncem června rostlina zatahuje. Množí se snadno dělením, nejlépe hned po odkvětu.

Adonis vernalis L. (20 – 30 cm, IV. – V.)

Pochází ze střední až jižní Evropy, Sibiře a Altaje. Tento také u nás domácí druh roste na mnoha místech suchých, vápenitých loukách a stráních. Má velké, zářivě žluté květy a velmi jemně niťovitě dělené listy. Množí se hlavně semenem, které je třeba sklízet krátce před dozráním a vysévat ihned po sklizni. Semeno klíčí velmi nepravidelně a nespolehlivě. Mladé rostliny, které zpočátku rostou jen velmi slabě, pěstují se v květináčích. Dá se množit také dělením. Miluje slunné stanoviště a propustnou vápenitou půdu.