Anemone L. - Sasanka

Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Rod obsahuje asi 70 druhů, které většinou rostou v chladnějšch oblastech severní polokoule; několik druhů roste v jižní Africe a Jižní Americe. Mnohé druhy této skupiny byly postupem času zařazeny do samostatných rodů: Anemone hepatica do rodu Hepatica, Anemone pulsatilla do rodu Pulasatilla. Druhy, které nadále zůstávají v rodu Anemone, můžeme rozdělit do několika charakteristických skupin. Jedna skupina má v půdě hlízky a kvete převážně na jaře (A. blanda, A. apennina, A. coronaria a naše domácí A. nemorosa). Další, pro nás nejdůležitější skupinou jsou vyšší podzimní sasanky (A. hupehensis, A. japonica a A. vitifolia) a konečně naše domácí, zjara kvetoucí A. silvestris.

Anemone hupehensis Lemoine (syn. A. japonica var. hupehensis Lemoine) (50 – 90 cm, VIII. – X.)

Pochází ze střední a západní Číny. Tvoří keře olistěné lehce ochmýřenými, trojčetnými, nestejně trojlaločnými listy. Květy jsou velké 5 – 6 cm, lila růžové, uspořádané ve vzdušných latách. Druh je velmi blízký Anemone japonica, k níž se také zařazoval.

Odrůdy, které se v zahradách pěstují, jsou kříženci většinou A. hupehensis s A. vitifolia. Tyto hybridy se dříve uváděly pod druhovým názvem A. japonica. Květy mají jednoduché, poloplné až plné, v barvách bílé, růžově až purpurově červené. Kvetou v září až říjnu.

Daří se nejlépe v polostínu v nealkalické humózní půdě s dostatkem vláhy. Někdy namrzají, a proto se doporučuje zimní přikrývka. Hodí se do skupin s kapradinami, pěnišníky a podobnými rostlinami stejných nároků a jsou pravými skvosty podzimního období. Množí se hlavně kořenovými řízky.

Odrůdy

  • ‘Alice‘ – květy stříbřitě růžové, vysoká 100 cm.
  • ‘Coup d’Argent‘ – květy čistě bílé, vysoká 100 cm.
  • ‘Honorine Jobert‘ – květy sněhově bílé, vysoká 80 cm.
  • ‘Brilliant‘ – květy karmínově růžové, vysoká 80 cm.
  • ‘Königin Charlotte‘ – květy poloplné, lila růžové, vysoká 80 cm.
  • ‘Kriemhilde‘ – květy poloplné, vínově červené, vysoká 80 cm.
  • ‘Prinz Heinrich‘ – květy poloplné, tmavě červené, vysoká 60 cm.
  • ‘Wirhelwind‘ – květy poloplné, čistě bílé, vysoká 80 cm.

Anemone silvestris L. (30 – 40 cm, V.)

Je rozšířena od Evropy až po Sibiř. U nás roste planě v některých teplejších oblastech na lukách a ve světlejších lesích. Listy jsou dlanitě dělené, mělce zubaté. Jednotlivé, dosti velké, smetanově bílé květy jsou na tenkých lodyhách. Rostliny bohatě kvetou a tvoří tak pěkné, kompaktní keříky. Rychle roste a mírně se rozrůstá podzemními oddenky.

Žádá světlé i polostinné stanoviště a propustnou, sušší, mírně vápenitou půdu. Pro nenáročnost a bohaté kvetení je velmi cenná pro smíšená rabata i volné skupiny. Množí se snadno dělení i semenem.

Má plnokvětou odrůdu ‘Elise Fellmann‘ s poněkud drobnějšími květy.

Anemone tomentosa (Maxim.) Pe’i (syn. A. vitifolia Buch. – Ham. var. tomentosa) (80 – 120 cm, VIII. – IX.)

Roste v severní Indii až po západní Čínu. Dlanitě dělené listy připomínají listy révy. Bílé květy jsou velké 5 – 8 mc, na vnější straně jemně chloupkaté; rostou v řídkých latách. Rostlina se podobá japonským sasankám, je však mnohem odolnější a nenáročnější. Množí se kořenovými řízky. Daří se v normálních propustných půdách s dostatkem vláhy, na slunci i v polostínu.