Androsace L. - Pochybek

Primulaceae – prvosenkovité

Rod má asi 100 druhů, které rostou v horách mírného pásma severní polokoule. Jsou to většinou nízké rostliny tvořící polštáře a husté, pěkně kvetoucí porosty. Jsou to vynikající skalničky. Některé velmi drobné a zakrslé druhy se pěstují ve spárách mezi kameny, podobně jako lomikameny skupiny Kabschia. Jiné se rychle rozrůstají a vytvářejí pěkné koberce. Ze širokého sortimentu, který má těžiště použití ve skalkách, budeme se zabývat jen několika druhy, které se používají v zahradách mimo skalky.

Androsace primuloides Duby (10 – 15 cm, V. – VI.)

Pochází ze západního Himálaje. Dosti rychle se rozrůstá výběžky, na nichž se vytvářejí stále nové růžice, a vytváří tak nízký porost. Růžové kvítky jsou v hustých, malých latách. Listy jsou bělavé ochmýřené.

Androsace sarmentosa Wall. (15 cm, V. – VI.)

Pochází z Himálaje a západní Číny. Je to nejčastěji pěstovaný pochybek. Podobá se předešlému druhu, vytváří však větší růžice a ve velkém množství. Svými výběžky se rychle rozrůstá. Listy jsou zelené, ochmýřené. Květy jsou purpurově růžové se žlutavým očkem.

Androsace sempervivoides Jacq. (8 – 10 cm, V. – VI.)

Pochází z Himálaje. Tvoří malé, okrouhlé, polokulovité růžice. Lístky jsou masité, střechovitě uspořádané. Růžice připomínají drobné netřesky. Kvete růžově. Rozrůstá se výběžky, podobně jako předešlé druhy, avšak méně bujně.

Všechny uvedené druhy milují propustné, písčité, humózní půdy s dostatkem vláhy a světlé, popřípadě mírně polostinné stanoviště. Používají se, kromě skalek, také pro suché zídky i plošně ve volných trvalkových skupinách a ve vřesovištích. Množí se snadno oddělováním zakořeněných růžic.