Cerastium L. - Rožec

Caryophyllaceae – hvozdíkovité (Silenaceae – silenkovité)

Rod obsahuje asi 100 druhů, které jsou rozšířeny v mírném pásmu severní polokoule. Do zahrad se hodí jen několik málo druhů, které jsou ozdobné bíle plstnatými listy a bohatým kvetením.

Cerastium biebersteinii DC. (20 – 30 cm, V. – VI.)

Pochází z Krymu. Je to velmi nenáročná rostlina, která se rychle rozrůstá a rychle vytváří velké polštáře stříbřitě šedých kopinatých lístků. V době květu je rostlina zcela pokryta množstvím bílých kvítků, které jsou na bezlistých tenkých stvolech. Krásně poroste i větší plochy, zvláště svahy, a tvoří pěkné převisy přes kameny.

Je to jedna z nejvděčnějších rostlin pro suché a slunné svahy, skalky a pro suché zídky. Do menších a jemnějších partií však nepatří, protože rychle a široko rozrůstá. Na půdu není rožec náročný, miluje hlavně sucho a slunce. Množí se dělením a řízky počátkem podzimu.

Cerastium tomentosum L. (25 – 35 cm, V. – VI.)

Pochází z Itálie, hlavně z Apenin a Sicílie. Základní druh se prakticky nepěstuje, důležitá a velmi rozšířená je však jeho dále uvedená varieta.

Cerastium tomentosum var. columnae Arc. (15 cm, V. – VI.)

Vznikla v Itálii selekcí. Je drobnější než C. biebersteinii, takže je možno ho použít v každé skalce i v suchých zídkách. Vytváří hustý, stříbřitě bílý drn, který je krásný i mimo dobu květu. Nerozrůstá se tolik a není nebezpečný svým sousedům. Stejně jako předešlý potřebuje hlavně slunečnou polohu. Množí se též dělením a řízkováním, nesnáší však zimní zakokření.