Tradescantia L. – Poděnka

Commelinaceae

Tento americký rod je rozšířený převážně v tropech, i když některé druhy rostou i severněji. Tropické druhy jsou známější, často se pěstují jako nenáročná hrnková rostlina. Otužilých je mnohem méně a jsou také celkem málo známé. V zahradách se pěstují takřka výhradně kříženci patřící do skupiny Tradescantia x andersoniana.

Tradescantia x andersoniana Ludw. et Rohw. (40 – 60 cm, VI. – IX.)

Je to souhrnný název pro křížence vzniklé z T. virginiana L., T. ohionensis Raf. a T. subaspera Ker.-Gawl. Rostliny mají vystoupavé stonky a střídavé, dlouze kopinaté, žlábkovité listy, s pochvami objímajícími stonek. Trsy podenky hodně připomínají robustní širokolistou trávu, ale mají větvené stonky. Jsou zelené dlouho do podzimu. Květy mají tři plátky a šest tyčinek s hustými, někdy odlišně zbarvenými chlupy. Sedí ve svazečcích na koncích stonků podepřené velkými, listům podobnými listeny. Květ je otevřený jen jeden den, ale rostliny mají tolik poupat, že kvetou po několik týdnů.

Nejvhodnější je slunné stanoviště; vydrží i bez pravidelné zálivky. Použití je všestranné. Může se použít i jako předsadba nebo podsadba mezi vyšší druhy, např. Hemerocallis, Helenium, Rudbeckia a Lupinus. Množí se dělením, a pokud nezáleží na odrůdě, i výsevem.

Odrůdy

  • ‘Blue Stone‘ – květy svítivě modré, vysoká 40 cm.
  • ‘James Crawford Weguelin‘ – květy světle modré, vysoká 40 cm.
  • ‘L’Innocence‘ – květy bílé, vysoká 40 cm.
  • ‘Isis‘ – květy tmavě modré, velké, vysoká 60 cm.
  • ‘Karminglut‘ – květy karmínově červené, vysoká 35 cm.
  • ‘Zwanenburg Blue‘ – květy tmavě modrofialové, velké, vysoká 60 cm.