Digitalis L. - Náprstník

Scrophulariaceae – krtičníkovité

Asi 25 druhů roste v Evropě a západní i Střední Asii. Jejich životnost není většinou dlouhá a prakticky nepřesahuje 2 – 3 roky. Pro zahrady je důležitý hlavně jeden druh, a to D. purpurea.

Digitalis pupurea L. (80 – 120 cm, V. – VI.)

Pochází ze západní Evropy. U nás roste planě ve světlejších lesích a na horských lukách. Z růžice vejčitě kopinatých, drsných, chloupkatých listů vyrůstá olistěná lodyha, nesoucí hrozen náprstkovitých květů. Květy jsou světle purpurové, uvnitř skvrnité. Je to dvouletá rostlina; roste na půdách, které jsou chudé na vápno. Pro svůj obsah digitoxinu a digitalinu se pěstuje i jako léčivá rostlina.

Pro okrasné účely má význam hlavně odrůda ‘Gloxiniaeflora‘. Je mohutnějšího vzrůstu, dosahuje výšky až 180 cm. Květy jsou větší, v hustším hroznu a jsou v barvách bílé, růžové a červené. Tento zahradní náprstník roste dobře v každé normální zahradní půdě, pokud není příliš těžká a zamokřená. Daří se na slunci i v mírném polostínu. Použití má ve volných přírodních partiích, ve smíšených rabatech i k řezu. Množí se semenem. Vysévá se koncem května nebo počátkem června a vysazuje se začátkem podzimu. Kvete příštím rokem. Rostlina je dvouletá, po seříznutí odkvetlých částí vydrží i tři roky. Snadno se samovolně vysemeňuje, necháme-li semeno dozrát.