Saxifraga L. – Lomikámen

Saxifragaceae – lomikamenovité

Rod má přes 300 druhů, které rostou v mírných a chladnějších pásmech obou polokoulí. Je to rod velmi bohatý na různé křížence a kultivary. Většinou jde o horské rostliny, které mají význam hlavně pro skalky, kde jsou nepostradatelné, kdežto sortiment druhů, které mají význam pro normální zahrady, je dosti omezený. Zde tedy uvádíme jen výběr druhů vhodných pro sadovnické účely. Protože jde o poměrně úzký výběr, ponecháváme stranou botanické třídění lomikamenů do sekcí.

Saxifraga paniculata Mill. (syn. S. aizoon Jacq.) (15 – 25 cm, V. – VI.)

Je to arktickoalpínský druh rozšířený od Španělska po Kavkaz a roste i v Severní Americe. U nás roste často na mnoha skalách. Má dosti velké šedozelené listové růžice a kvete bíle.

Je to velmi nenáročný druh, který se daří v každé propustné vápenité půdě, zvláště v polostínu. Hodí se do skalek a květinových zídek. Roste dobře a množí se snadno dělením.

Saxifraga x arendsii Engl. (10 – 20 cm, V. – VI.)

Pod toto označení se zařazují hybridy (poprvé vypěstované Arendsem), na jejichž vzniku se podílí hlavně S. caespitosa L. Tyto hybridy tvoří husté zelené mechovité podušky, které jsou stálezelené a v době kvetení jsou obsypány spoustou květů různých barev na tenkých stoncích dlouhých 10 – 15 cm. Barvy květů jsou různé, od bílé, žluté, růžové až po červenou.

Tito kříženci se daří v propustné půdě s dostatkem vláhy, nejlépe v polostínu. Nesnášejí sluneční úpal, při němž se rychle ztrácejí. Daří se jim také lépe ve vyšších polohách než v nížinách a zvláště ve městech. Jsou krásné nejen ve skalkách, ale i v jemnějších rovinných volných partiích. Ceníme si hlavně krásných, sytě zelených, hustých koberců.

Odrůdy

  • ‘Bees Pink‘ – květy karmínově růžové.
  • ‘Blütenteppich‘ – květy karmínově růžové.
  • ‘Parpurteppich‘ – květy světle karmínové.
  • ‘Schnneteppich‘ – květy bílé, velké.
  • ‘Schwefelblüte‘ – květy sírově žluté.
  • ‘Triumph‘ – květy tmavě červené.

Saxifraga hypnoides L. (10 – 30 cm, V. – VI.)

Roste v severní a střední Evropě. Tvoří koberce dlouhých, poléhavých, hustě olistěných výhonků. Bílé kvítky jsou po 3 – 7 na tenkých stoncích. Pro zahrady je cenná hlavně dále uvedená varieta.

Saxifraga hypnoides var. egemmulosa Engl., et Irmsch. tvoří husté svěže zelené nízké porosty, které se na podzim krásně bronzově barví. Hodí se nejen do skalek, ale i na menší nízké kobercové partie. Množí se dělením.

Saxifraga muscoides All. (5 – 10 cm, V.)

Pochází z Pyrenejí až Kavkazu. Tvoří nízké husté mechovité koberce s bledě žlutými kvítky. Vyžaduje propustnou půdu s dostatkem vláhy. Daří se lépe ve vyšších polohách. Množí se dělením.

Saxifraga tenella Wulf. (10 – 15 cm, V. – VI.)

Je domovem ve východních Alpách. Tvoří rovněž husté mechovité světle zelené polštáře. Drobné kvítky jsou smetanově bílé. Dobře roste i v nižších polohách, miluje však vlhčí půdu a polostín. Je to jeden z vděčných lomikamenů pro menší husté zelené plochy. Snadno se množí dělením.

Saxifraga trifurcata Schrad. (10 – 20 cm, V. – VI.)

Pochází ze severního Španělska. Rychle se rozrůstá a tvoří velké, matně zelené, kypré polštáře. Velmi bohatě kvete spoustou drobných bílých květů. K podzimu se polštáře zbarvují červeně. Velmi dobře se daří a je to jeden z nejvděčnějších mechovitých lomikamenů. Hodí se do skalek, na koruny suchých zídek, na obruby i na plošné výsadby. Roste na slunci i v mírně polostinných místech. Množí se dělením.

Saxifraga umbrosa L. (20 – 40 cm, V. – VI.)

Roste v Pyrenejích. Tvoří husté porosty velkých, plochých, tmavě zelených růžic. Na dlouhých stoncích jsou malé bílé hvězdičkovité kvítky s načervenalými středy a dlouhými tyčinkami.

Daří se velmi dobře v každé propustné vápenité půdě s dostatkem vláhy. Miluje polostín a daří se i v městské atmosféře. Hodí se na podrosty i ve větších plochách. Množí se snadno dělením.

Odrůdy

  • ‘Aureopunctata‘ – žlutě skvrnité listy.
  • ‘Elliot’s Variety‘ – stonky červenavé, květy růžové, nižší, kompaktní.