Asparagus L. - Chřest

Liliaceae – liliovité

Je domovem v Evropě a Asii. Jsou to různě vysoké rostliny s jemným jehlicovitým olistěním a drobnými bílými hvězdičkovitými kvítky. Z mrazuvzdorných druhů je nejznámější chřest (A. officinalis L.), který se pěstuje jako zelenina. Je však více druhů, které jsou velmi vděčné a pěstují se jen pro okrasné účely, i když zatím u nás nejsou ještě běžné.

Asparagus filicinus Buch. – Ham. (až 150 cm)

Pochází z Himálaje. Tvoří vzpřímené trsy z pevných, silných, hladkých stonků, které jsou bohatě větvené v postranní větévky, jež jsou téměř vodorovné. Olistění je velmi jemné a připomíná známý sklenívkový Asparagus plumosus. Po odkvětu nasazuje černé bobule, které obsahují velká černá semena.

Daří se nejlépe na slunečném, teplém stanovišti v dobré, živné půdě s dostatkem vláhy. Hodí se jako zjemňující prvek do volných trvalkových skupin, je to však hlavně vynikající rostlina k řezu pro svou jemnou zeleň.

Asparagus tenuifolius Lam. (40 – 60 cm)

Pochází z jižní Evropy. Podobá se předešlému druhu, je však nižší a jeho plody jsou červené bobule.

Asparagus verticillatus L. (200 – 300 cm)

Je domovem na Kavkazu až Sibiři. Tvoří dlouhé, bohatě větvené šlahouny olistěné hrubšími jehlicemi, které připomínají skleníkový Asparagus sprengeri. Bobule jsou červené.

Hodí se k řezu a k popnutí pergol, plotů a zdí. Je okrasný nejen svým olistěním a vzrůstem, ale i v době květu, a později s násadou červených plodů.

******

Všechny uvedené chřesty se množí dělením trsů nebo výsevem a mají podobné nároky.