Geranium L. - Kakost

Geraniaceae – kakostovité

Rod má přes 160 druhů, které rostou v mírných pásmech zeměkoule. Většinou mají pěkně dělené listy a květy živých barev. Dobře snášejí slunečná a suchá místa. Drobnější druhy jsou vhodné pro skalky, některé druhy jsou velmi cennými trvalkami pro zahrady, zvláště pro volné přírodní partie. Některé z nich velmi dlouho kvetou. Všechny se množí dělením.

Uvádíme jen některé cenné a vděčné druhy.

Geranium endressii Gay. (20 – 30 cm, V. – VIII.)

Pochází ze západních Pyrenejí. V mírnějších polohách je stálezelený. Větvené lodyhy jsou poléhavé, dlouze řapíkaté listy jsou dlanitě pětilaločné, leskle světle zelené. Stonky nesou po dvou růžových květech. Dlouho kvete.

Je to velmi vděčný a pěkný druh snášející sucho; daří se v lehčí půdě na slunci i v polostínu. Hodí se velmi dobře do volných přírodních partií k pokrytí půdy i na větších plochách.

Geranium grandiflorum Edgew. (30 – 50 cm, VI. – VII.)

Je domovem ve Střední Asii. Lodyhy i řapíky jsou jemně žláznatě chloupkaté. Listy jsou hluboce dlanitě dělené a laloky jsou nepravidelně stříhané. Květy jsou svítivě fialově modré s červenými žilkami a purpurově červeným okem. Používá se rovněž ve volných přírodních partiích na slunci.

Odrůdy

  • ‘Johnson’s Variety‘ – zvlášť hohatě kvete.
  • ‘Alpinum‘ – velkokvětý, vysoký jen asi 30 cm.

Geranium platypetalum Fisch. et Mey. (50 – 60 cm, VI. – VIII.)

Planě roste od Kavkazu až po Írán. Listy má dlanité, s 5 – 7 nepravidelěn stříhanými laloky. Celá rostlina je jemně ochmýřená. Bohatě kvete velkými, svítivě fialově modrými květy. Listy se na podzim překrásně oranžově barví. Je to vynikající trvalka pro smíšená rabata a volně přírodní partie, kde působí krásně ve větších porostech. Hodí se pro slunečná stanoviště.

Geranium sanguineum L. (15 – 25 cm, V. – IX.)

Pochází z Evropy až západní Asie. Tvoří slabé, větvené, poléhavé výhony. Vstřícné listy jsou hluboce dlanitě dělené. Karmínově červené květy vyrůstají jednotlivě. Kvete dlouho a hodí se na slunečná místa do skalek i volných přírodních partií.