Yucca L. – Palmová lilie

Liliaceae – liliovité

Asi 30 druhů tohoto rodu roste v jižních oblastech Severní Ameriky a ve Střední Americe. V našich podmínkách se pěstuje hlanvě Y. filamentosa.

Yucca filamentosa L. (100 – 120 cm, VII. – VIII.)

Pochází z jižních oblastí Severní Ameriky. Přes svůj původ se v našich podmínkách dobře daří a je v našich zahradách velmi rozšířena. Je to rostlina velmi exotického vzhledu. Tuhé, úzké, šedozelené listy tvoří mohutnou růžici a časem vytvoří mohutný trs těchto listových růžic. V době květu vytváří mohutné, silné stvoly, které jsou větvené a nesou množství smetanově bílých, převislých, zvonkovitých květů. Semeno v našich podmínkách se vytváří zřídka. V zemi má větvené tlusté kořeny a zvětšuje se pomocí oddenků. Jimi se též množí.

Daří se dobře v propustné, hlubší, vápenit půdě na slunném stanovišti. Snáší dobře sluneční úpal i sucho. Má v zahradách široké uplatnění. Je to vynikající solitéra, dobře se uplatní v přírodních partiích stepního až xerofytního charakteru. Je zde důležitou dominantou. Množí se dělením trsů i kořenovými nebo oddenkovými řízky. Množení oddenkovými řízky je zdlouhavější a rostlina kvete nejdříve po 3 letech.