Hosta Tratt. (Funka) – Bohyška, Funkie
Liliaceae – liliovité
Asi 40 druhů tohoto rodu je domovem ve východní Asii, hlavně Japonsku. Jsou to významné trvalky, ozdobné hlavně krásnými velkými zelenými nebo pestrými listy. Některé mají i krásné květy.
Daří se nejlépe v polostínu, snášejí však dobře stín i slunce. Nejvhodnější je propustná hlinitá půdě s dostatkem vláhy. Vyžadují dostatek živin a josu vděčné za přihnojování. V zahradách mají velké možnosti využití jako krásné obruby, plošné výsadby pod stromy, ve volných skupinových výsadbách, krásně se vyjímají v blízkosti vodních partií. Množí se dělením, některé i semenem.
Sortiment je dosti široký a dnešní názvy se dosti liší od názvů, pod nimiž byly funkie vedeny před lety. Uvádíme jen důležitější druhy s odrůdami.
Hosta crispula Maekawa (syn. H. japonica albomarginata hort.) (25 – 30 cm, VIII.)
Je domovem v Japonsku. Listy dlouhé až 20 cm, jsou vejčitě podlouhlé, zelené, navrchu matné, naspodu lesklé, s vlnitým, bílým, nepravidelně širokým okrajem. Nálevkovité květy jsou světle fialové, zevně lesklé a nejsou pruhované. Kvete dosti málo, je oblíbená hlavně pro pěkné olistění. Roste dosti pomalu, časem však vytvoří velké trsy.
Hosta fortunei Bailey (syn. H. glauca var. fortunei hort.) (30 – 40 cm, VIII.)
Tímto skupinovým názvem se označuje několik různobarevných hybridů. Tito kříženci bujně rostou, jejichž listy jsou naspodu modrozelené, víceméně srdčitého tvaru. Bohatě kvetou v krátkém, hustém hroznu. Květy jsou světle fialové.
Odrůdy
- ‘Albopicta‘ – listy při rašení žlutobílé s úzkým zeleným okrajem, později zezelenají.
- ‘Albopicta Aurea‘ – podobná, jenže listy v mládí zlatožluté se zeleným okrajem.
- ‘Hyacinthina‘ – listy napovrchu tmavě šedozelené, naspodu bělavě ojíněné, květy nálevkovité, s nazpět zahnutými cípy.
Hosta lancifolia Engl. (syn. H. japonica Voss.) (30 cm, VIII. – IX.)
Pochází z Japonska. Listy jsou poměrně úzké, kopinaté, na obou stranách leskle zelené a vzájemně se překrývají. Malé nálevkovité květy jsou lila modré s bílými tyčinkami.
Hosta plantaginea Aschers. (30 – 50 cm, VIII. – IX.)
Pochází z Číny. Listy má široce srdčité, světle zelené, tenké, na obou stranách lesklé. Květy jsou bílé, dlouhé až přes 10 cm, vonné, a rozšířenými cípy.
H. plantaginea var. grandiflora Aschers. má květy bílé, větší, s užšími a špičatějšími cípy. Je rozšířenější než základní druh.
Hosta sieboldiana Engl. (syn. H. glauca Stearn.) (40 – 50 cm, VI. – VII.)
Pochází z Japonska. Je to mohutná, bujně rostoucí funkie s vejčitě srdčitými, až 30 cm dlouhými listy; jejich okraje nejsou zvlněné. Jsou šedozelené, na svrchní straně mírně ojíněné. Květenství vyrůstá blízko nad listy. Nálevkovité květy s mírně zpět zahnutými cípy jsou světle lila.
- Odrůda ‘Elegants‘ robustně roste, má velké, až přes 30 cm dlouhé, modrozeleně ojíněné listy a světle lila až bílé květy, které vyrůstají v hustých hroznech blízko nad listy.
Hosta sieboldii Ingram (syn. H. albomarginata Ohwi, H. lancifolia var. albomarginata Stearn.) (30 – 40 cm, VII.)
Pochází z Japonska. Listy jsou široce kopinaté, tenké, měkké, oboustranně zelené, s úzkým bílým okrajem. Květy v řídkém květenství jsou úzce nálevkovité, fialové s bílým jícnem.
Hosta undulata Bailev (40 cm, VIII. – IX.)
Je domovem v Japonsku. Tento druh roste slaběji, má oválně kopinaté, převážně bílé listy s význačně zvlněnými zelenými okraji. Květenství je vysoko nad listy, květy jsou světle lila.
Hosta ventricosa Stearn. (30 – 40 cm, VIII.)
Pochází z Číny. Listy jsou široce srdčité, tmavě zelené a na spodní straně velmi lesklé. Tlustá bezlistá lodyha je dlouhá až 1 m. Květy jsou fialově modré. Nasazuje mnoho semene.