Hieracium L. – Jestřábník

Asteraceae – hvězdnicovité (Compositae – složnokvěté)

Rod má přes 70 druhů, které rostou hlavně v Evropě a Jižní Americe a jen některé v Severní Americe. Tyto rostliny vytvářejí nízké porosty, kvetou žlutě, oranžově až červeně a daří se vesměs na extrémně suchých a osluněných místech. Některé druhy se pěstují zahradnicky a jsou významné hlavně pro pokrytí větších, suchých ploch.

Hieracium aurantiacum L. (15 – 25 cm, VI. – VIII.)

Roste na horách střední Evropy. Tvoří husté, nízké porosty a má podlouhlé, chloupkaté listy. Oranžově červené úbory jsou po několika na chloupkatých lodyhách. Velmi rychle se rozrůstá jak podzemními výběžky, tak i samovolným rozsemeňováním. V menších zahradách se snadno může stát obtížným plevelem. Použití má jen ve větších přírodních partiích, kde jde o pokrytí suché půdy. Jinak je vhodnější jeho kříženec H. x rubrum.

Hieracium lanatum Vill. (syn. H. tomentosum All.) (20 – 30 cm, VI. – VII.)

Širší listy jsou bílé plstnaté. Květy jsou žluté. Vytváří pěkné polštáře až drny. Je to jeden z mále jestřábníků, které se tolik nerůzrůstají ani nerozsemeňují, takže se neplevelí.

Hieracium x ruburm Peter (H. aurantiacum x H. flagellare) (20 – 30 cm, VI. – VIII.)

Podlouhlé listy jsou naspodu chloupkaté. Úbory jsou větší, oranžově červené. Rostlina je sterilní, nenasazuje semeno a nerozrůstá se tolik ani oddenky. Může se proto použít i v menších zahradních partiích. Množí se dělením.

Hieracium villosum Jacq. (20 – 30 cm, VI. – VII.)

Pochází z Alp. Listy jsou podlouhle kopinaté, modrozelené, bíle chloupkaté. Lodyhy jsou zakončeny květenstvím se 2 – 4 zlatožlutými úbory.