Anthemis L. - Rmen

Asteraceae – hvězdnicovité (Compositae – složnokvěté)

Asi ze 100 druhů rozšířených převážně v Evropě většina nemá okrasnou hodnotu, některé jsou dokonce pleveli. Jsou to nízké až středně vysoké byliny se střídavými, 1 – 3krát zepřeně dělenými listy a s úbory tvaru malé kopretiny, vyrůstající zpravidla jednotlivě na řídce větvených stoncích.

Anthemis biebersteiniana Boiss. (20 – 30 cm, VI. – VII.)

Pochází z Malé Asie a Kavkazu. Je ze všech nejcennější, především pro okrasný list, který připomíná stříbrný filigrán, ale i pro květ. Tvoří husté trsy, které na příznivém stanovišti mají až 40 cm v průměru.

Má přitiskle chlupaté šedostříbrné listy, které jsou jemně dělené v uzoučké úkrojky. Úbory bývají jednotlivě na tenkých, téměř bezlistých stoncích a mají sytě žluté paprsky i terč.

Na stanoviště není náročný, lépe mu však vyhovuje propustná půda. Dobře zakořeněné rostliny nepotřebují zálivku. Nesnáší konkurenci vzrůstnějších druhů, nejlépe se uplatní na suchých zídkách, větších skalkách a v plošných výsadbách nízkých trvalek, podobně jako Armeria, Veronica, Lychnis viscaria a Festuca.

Anthemis nobilis L. (syn. Ormensis nobilis J. Gray) (15 – 25 cm, VII. – VIII.)

Pěstuje se jen plnokvětá forma, ale rovněž hlavně pro list. Rychle se rozrůstá v ploché drny, listy jsou trávově zelené, jemně stříhané v niťovité úkrojky. Úbory jsou bílé, plné, bez terče, vyrůstají zpravidla jednotlivě na nízkých stoncích a měří 1 – 1,5 cm v průměru.

Používá se jako náhrada trávníku, dělá dojem svěže zeleného drnečku posetého sedmikráskami, ale bývá nestejnoměrně vysoký.

Anthemis tinctoria L. (30 – 80 cm, VII. – VIII.)

Často je jen dvouletý. Je rozšířený od střední Evropy po Altaj a roste na propustných půdách v teplejších oblastech. U nás je běžný na výslunných stráních jižní Moravy a jižního i východního Slovenska. Má jen řídké trsy našedle zelených lístků, hrubších než u předchozích druhů. Četné květní stonky jsou tuhé, řídce větvené a řídce olistěné se svítivě žlutými úbory měřícími v průměru až 4 cm.

Velmi dobře se hodí k řezu, použití v sadovnictví je omezené, protože je málo vytrvalý. Množí se snadno semenem. Nenecháme-li rostliny nasadit semeno a v srpnu je silně seřízneme, odnoží a vydrží další rok.

Odrůda ‘Grallagh Gold‘ je vyšší a s většími úbory.