Hemerocallis L. – Denivka

Liliaceae – liliovité

Tento rod má jen asi 15 druhů, rostoucích převážně ve východní Asii, některé však jsou rozšířeny po celé Asii až do oblasti Středozemního moře. Je těžkě zjistit, je-li toto rozšíření původní nebo jde-li jen o rostliny zplaněné.

Denivky jsou nenáročné, velmi vytrvalé a vydrží mnoho let. Od doby, kdy díky intenzívní šlechtitelské práci přibyly k těmto cenným vlastnostem i výrazné barvy a velké květy, získávájí stále větší oblibu. Odrůdy se už počítají na tisíce a denivky se stávají stejně významným rodem jako pivoňky nebo kosatce.

Hemerocallis má dužnaté, často vřetenovité zlutstlé kořeny. Úzké, dlouhé, žlábkovité listy v hustém přízemním trsu připomínají mohutnou, širokolistou trávu. Květy jsou šestičetné, nálevkovité, velké, vydrží bohužel jen jeden den. Trs však kvete velmi dlouho, protože na jednom stonku je mnoho, až i 40 poupat, která postupně rozkvétají.

Nejlepší stanoviště je s hlubokou výživnou půdou a na plném slunci. Denivky potřebují dostatek místa (až 1 m2 na rostlinu) a co nejméně přesazování, aby se mohly rozrůst do plné síly a krásy. První dva roky po vysazení mnoho neukáží. Nesvědčí jim trvalé mokro, v polostínu obvykle méně kvetou. Množí se dělením.

Použití denivek je všestranné. Uplatní se stejně dobře ve smíšených skupinách sestavených jen z různých odrůd denivek i solitérně, jsou okrasné nejen květem, ale i listem. Trsy denivek plní ve skupinách stejnou funkci jako okrasné traviny, brzy raší, po celou vegetaci i v horkém létě jsou svěže zelené a zatahují pozdě na podzim. Některé odrůdy jsou téměř stálezelené, ty však jsou pro naše podnebí příliš choulostivé.

Hemerocallis citrina Bar. (80 – 120 cm, VII. – VIII.)

Pochází z Japonska a Číny. Má tmavé, úzké listy, vysoké pevné stonky s dvaceti i více poupaty. Květy jsou dlouhé, úzce nálevkovité, s úzkými plátky. Jsou světle citrónově žluté, intenzívně voní, rozvíjejí se v noci a zavírají se během dopoledne.

Hemerocallis fulva L. (90 – 120 cm, VII. – VIII.)

Původ tohoto druhu není bezpečně znám; v Evropě roste zplaněle na mnoha místech, v zahradách se, stejně jako předchozí druh, pěstuje od středověku. Listy má široké a světleji zelené, květy žlutooranžové až narezavělé s červenou kresbou kolem jícnu. Nevoní. Bujně roste a odnožuje.

Hemerocallis lilio-asphodelus L. (syn. H. flava L.) (70 – 90 cm, V. – VI.)

Je dnes rozšířená od Japonska přes Sibiř a Kavkaz až do Evropy. Od nepaměti se pěstuje v zahradách, takže je těžké zjistit, kam až sahal původní areál a kde jen zplaněla. Má kratší a širší listy, ne tak pevné stonky a jen 6 – 9 poupat. Květy jsou zářivě světle žluté, jsou rozevřenější a mají širší plátky. Rovněž voní.

Hemerocallis minor Mill. (syn. H. graminea Andr., H. graminifolia Schlecht.) (40 – 60 cm, VI.)

Pochází z východní Asie a je ze všech nejdrobnější. Má úzké tmavě zelené trávovité lístky, květy po 3 – 6 vyrůstají nízko nad listy, na štíhlých stoncích. Jsou široce nálevkovité, krátké, světle žluté.

Na vzniku odrůd se kromě zmíněných druhů podílejí ještě H. aurantiaca Bak. s tmavě oranožově žlutými květy, nízká H. dumortieri Mon., velmi pozdní H. multiflora Stout., H. middendorfii Traut. s nahloučenými květy oranžovými, raně kvetoucími, H. thunbergii Bak. i téměř stálezelené subtropické druhy.

Odrůdy

  • ‘Alan‘ – květy čistě živě červené, v jícnu ostře žluté, vysoká 70 – 90 cm, střední doba květu.
  • ‘Atlas‘ – květy studeně světle žluté, vysoká 100 – 110 cm, střední doba květu.
  • ‘Corky‘ – květy teple žluté, stonky tmavé, vysoká 75 cm, drobnokvětá, jemně stavěná, střední doba květu.
  • ‘Crimson Glory‘ – květy sytě karmínově červené, bez paprsků, v jícnu ostře žlutá, vysoká 100 – 120 cm, poloraná.
  • ‘Crimson Pirate‘ – květy teple sytě červené s tmavou kresbou, v jícnu oranžové, vysoká 70 – 80 cm, střední doba květu.
  • ‘Earliana‘ – květy jasně žluté, vysoká 90 cm, velmi raná (VI.), slabě remontuje v září.
  • ‘Eveline Claar‘ – květy studeně růžové, vysoká 75 cm, pozdní.
  • ‘Felice‘ – květy měkce žluté až velmi světle oranžové, vnitřní sytě červené, květy široce rozevřené, vysoká 70 cm, střední doba květu.
  • ‘Golden Hours‘ – květy zlatě oranžové, vysoká 80 cm, pozdní.
  • ‘Golden Scepter‘ – květy zlatožluté, vysoká 100 cm, střední doba květu.
  • ‘High Noon‘ – květy sytě žluté, plátky široké, vysoká 100 cm, střední doba květu.
  • ‘Mary Guenther‘ – vnější plátky oranžové, vnitřní svítivě hnědočervené, vysoká 80 – 90 cm, raná.
  • ‘Pink Damask‘ – květy růžové, v jícnu zelenožluté, vysoká 80 cm, střední doba květu.
  • ‘Resplendent‘ – květy červenohnědé s výraznými paprsky, vysoká 100 cm, střední doba květu.
  • ‘Sammy Russel‘ – květy rudohnědé s oranžovým jícnem, vysoká 60 cm, pozdní.