Meconopsis Vig.

Papaveraceae – makovité

Asi 45 druhů roste v horách Střední Asie, jeden druh v Evropě. Většinou jsou to vysokohorské rostliny, rostoucí ve výšce 3000 – 4000 m n. m. Některé druhy jsou krátkověké a jejich životnost končí odkvětem a nasazením semene. Některé jsou však vytrvalé. Jsou velmi ozdobné svými krásnými květy a mnohé i listy.

Mezi vytrvalé a poměrně snadno pěstovatelné druhy patří M. betonicifolia, M. cambrica a M. grandis. Všechny uvedené druhy mají podobné požadavky (viz dále u M. betonicifolia). Množí se celkem snadno semenem. Je důležité u mladších rostlin odstranit včas odkvetlé květenství. Tím, že nenasadí semeno, rychleji zsílí kořenový systém a rostlina dříve vyspěje. Použití mají v polostinných partiích s nevápenitou půdou. Krásně působí s později kvetoucími etážovými prvosenkami.

Meconopsis betonicifolia Franch. (80 – 100 cm, VI. – VII.)

Pochází z Tibetu a západní Číny. Oválné až kopinaté listy jsou svraštělé, hnědavě chloupkaté. Jejich okraje jsou hrubě zoubkaté. Vzpřímená, nevětvená lodyha je částečně olistěná menšími listy a je zakončena květenstvím s několika květy, velkými až 10 cm. Květy jsou čtyřplátečné, blankytně modré s význačnými zlatožlutými tyčinkami.

Je to velmi ozdobná rostlina, dařící se nejlépe v polostínu v humózní, propustné, živné půdě. Nesnáší vápno. Během vegetace ji prospívá dostatek vláhy a vlhký vzduch, v zimě naopak sucho.

Meconopsis cambrica Vig. (30 – 40 cm, VI. – X.)

Roste v západní Evropě, včetně Anglie. Tvoří husté trsy listů, které jsou světle zelené, zpeřeně dělené, na spodní straně modravé. Květy na delších lodyhách jsou velké 3 – 5 cm, čtyřplátečné, žluté; odrůda ‘Aurantiaca‘ má květy oranžově žluté. Celá rostlina hodně připomíná Papaver nudicaule.

Tento druh není tak pěkný jako předešlý, snadno se však pěstuje a snadno se sám rozsemeňuje.

Meconopsis grandis Prain. (80 – 100 cm, V. – VI.)

Roste ve vysokých horách Tibetu a Nepálu. Má kůlový kořen a celá rostlina je hnědavě ochmýřená. Listy, které jso uv přízemní růžici, jsou dlouhé až 30 cm, elipsovité, svraštělé, hnědočerveně ochmýřené. Sytě modré květy, velké až 12 cm, jsou jednotlivě na vzpřímené lodyze.