Scabiosa L. – Hlaváč

Dipsacaceae – štětkovité

Tento rod je rozšířený převážně v oblastech kolem Středozemního moře. Má celkem asi 60 druhů, které jsou jak jednoleté, tak i vytrvalé. Vytrvalé druhy jsou na bázi někdy až dřevnaté. Rostliny mají vstřícné listy, u některých druhů nedělené, ale nejčastěji hluboce peřenosečné. Stonky jsou vidličnatě větvené. Drobné pětičetné kvítky, sestavená v hustá strboulovitá květenství, tvoří velký zdánlivý květ. Obvodové kvítky zpravidla ještě mívají zvětšenou korunku.

Scabiosa caucasica Bieb. (60 – 100 cm, VI. – IX.)

Pochází z Kavkazu, kde roste na subalpínských loukách. Je nejhezčí z vytrvalých druhů. Má přízemní listy řapíkaté, lodyžní přisedlé, často bázemi srostlé. Obojí listy jsou peřenosečné, tmavě našedle zelené. Stonky jsou vzpřímené, pýřité, řídce větvené. Strbouly na dlouhých, štíhlých stoncích mají nápadně zvětšené, zvlněné obvodové kvítky.

Scabiosa potřebuje slunné, teplé stanoviště, živnou, spíše lehčí a vápenitou půdu a při přísušku zálivku. Nesnáší však mokro, zvláště ne v zimě. Kvete velmi dlouho, dobře se uplatní na pestrých rabatech a je velmi dobrá i k řezu. Množí se dělením nebo řízky s patkou, a pokud nezáleží na odrůdě, i výsevem. Nemá se přesazovat na podzim.

Odrůdy

  • ‘Clive Greaves‘ – květy světle levandulově modré, vysoká 80 – 90 cm.
  • ‘Miss Willmott‘ – květy bílé, vysoká 90 – 100 cm.
  • ‘Nachtfalter‘ – květy tmavě fialově modré, vysoká 80 – 90 cm.
  • ‘Prachtkerl‘ – květy sytě modré, vysoká 90 cm.
  • ‘Stäfa‘ – květy tmavě fialové, s listy tmavšími, vysoká 80 cm.