Papaver L. – Mák
Papaveraceae – makovité
Rod má celkem asi 100 druhů, rozšířených v mírném až subtropickém pásmu Starého světa. Jsou jednoleté i vytrvalé a všechny při poranění roní mléko. Listy mají peřenosečné nebo hrubě laločnaté, lodyhy přímé, zpravidla nevětvené s velkými květy. Kalich květů odpadává hned při rozkvětu, 4 korunní plátky jsou velké, tyčinek je mnoho, často výrazně zbarvených, pestík prozrazuje tvar budoucího plodu – makovice.
Papaver nudicaule L. (20 – 40 cm, VI. – VII.)
Je slabě rostoucí druh ze severských oblastí a hor vnitřní Asie. Není zcela vytrvalý, zpravidla jen 2 – 3letý, ale velmi snadno se množí semenem. Listy má pouze v přízemní růžici, nemodrale zelené, stonky štíhlé, pevné, květy miskovitě, v průměru velké asi 5 cm. U původního druhu jsou žluté až oranžové. U zahradních forem jsou i bílé, růžové, lososové až červené, žluté, někdy s odlišně zbarveným lemem.
Nejlépe se uplatní na velkých skalkách nebo roztroušeně v kobercích nízkých trvalek. Potřebuje přirozeně svěží půdu nebo občas zálivku, slunce až polostín. Množí se semenem. U šlechtěného osiva je základní barva odrůdy konstantní. Semenáče se pěstují v květináčích. Řezaný v poupatech krátce před rozkvětem snese i kratší dopravu.
Papaver orientale L. (60 – 100 cm, VI.)
Je to statný druh, i s květy vysoký až 1 m. Celá rostlina je hrubě štětinatá. Má bohatou přízemní růžici dlouhých, peřenosečných a hrubě zubatých, tmavě zelených listů. Po odkvětu listy odumírají, rostlina ve vrcholném létě zatahuje a teprve k podzimu vyraší nové lsity, které víceméně vytrvají přes zimu. Lodyhy jsou řídce olistěné, nevětvené, často pokroucené. Květy jsou nápadně velké, v poupěti pomačkané plně rozkvetlé jsou tuhé, hedvábně lesklé, miskovitého tvaru, ohnivě červené s černou skvrnou na bázi a s černými tyčinkami.
Tento druh se může množit semeny, odrůdy se však musí množit vegetativně, kořenovými řízky. Mladé rostliny se musí pěstovat v květináčích, protože špatně snášejí přesazování. Ujmou-li se, vydrží potom na stanovišti mnoho let.
Stanoviště musí být slunné, s živnou, hlubokou půdou. Turecký mák se vysazuje především do pestrých skupin, jednotlivě, jako akcent. Může se vysadit i solitérně do trávníku.
Odrůdy vznikly zčásti přikřížením blízce příbuzného P. bracteatum. Při výběru pro sadovnické účely je třeba dát přednost odrůdám s pevnými přímými stonky.
Odrůdy
- ‘Feuerriese‘ – květy cihlově červené, robustní, vysoká 80 cm.
- ‘Juliane‘ – květy bílé s narůžovělým zvlněným lemem, vysoká 70 cm.
- ‘Marcus Perry‘ – květy oranžově šarlatové, vysoká 60 cm.
- ‘Rosenpokal‘ – květy karmínově růžové, vysoká 70 cm.
- ‘Salmon Glow‘ – květy sytě lososové, poloplné, vysoká 70 cm.
- ‘Sturmfackel‘ – květy ohnivě červené, vysoká 50 cm.