Heracleum L. - Bolševník

Daucaceae – mrkvovité (Umbelliferde – okoličnaté)

Rod má asi 60 vzájemně dosti podobných druhů, které rostou většinou v severním mírném pásmu, a jen některé v tropických horách. K pěstování na zahradách se hodí jen dva druhy mohutného vzrůstu.

Heracleum villosum Fisch. (syn. H. laciniatum Hornem. H. giganteum hort.) (200 – 300 cm, VI. – VII.)

Pochází z Kavkazu. Je to v podstatě dvouletá rostlina mohutného vzrůstu. Obrovské, až 1 m velké listy jsou hluboce vykrajované. Velmi tlustá lodyha je větvená a nese několik okolíků bílých květů. Střední okolík bývá někdy až 50 cm v průměru. Je to krásná dekorativní rostlina, je však nebezpečná, necháme-li ji rozsemenit.

Daří se nejlépe a narůstá do gigantických rozměrů ve vlhké půdě, na slunci i v polostínu. Snáší i sucho, ale rostliny jsou zde přiměřeně menší. Množí se semenem.

Heracleum lanatum Michx. (syn. Heracleum maximum Bartr.) (150 – 250 cm, VI. – VII.)

Je domovem v Severní Americe a na Sibiři. Tento nižší bolševník je vytrvalý. Listy má trojčetné, vykrajované, velké, na spodní straně plstnatě chloupkaté. Okolík květů je až 50 cm v průměru. Množí se též semenem.

Bolševníky jsou pro svůj krásný vzrůst a velikost význačnými solitérními rostlinami. Je třeba jen zabránit nežádoucímu rozšíření semeny. Jsou též včelařsky významné.