Physostegia Benth.

Lamiaceae – hluchavkovité (Labiatae – pyskaté)

Je to severoamerický rod se sedmi druhy, z nichž jeden se pěstuje jako okrasná trvalka. Rostliny odnožují a mají vpřímené, až na vrcholu v květenství rozvětvené stonky. Listy jsou vstřícné, křížmostojné, květy po 2 v přeslenech, sestavené v úzkých konečných klasech. Jednotlivé květy mají nadmutý kalich a přímou dvoupyskovou korunku. Mají tu zajímavou vlastnost, že se dají natočit do různých poloh a tak zůstanou. Klasy tak můžeme uměle uspořádat jako čtyřřadé (podobné pšenici) nebo ploché (podobné žitu).

Physostegia virginiana Benth. (syn. Dracocephalum virginianum L.) (80 – 100 cm, VII. – VIII.)

Pochází z teplejší oblasti Severní Ameriky. Roste ve vlhčích listnatých lesích, kde je doma např. ořešák černý, moruše a Cercis. Je tedy pro naše kraje, zejména drsnější, poměrně choulostivá.

Má hustě olistěné čtyřhranné stonky a úzce kopinaté, ostře zubaté, lysé a tuhé listy. Květy mají světle zelený nadmutý kalich a sytě karmínově růžovou korunku. Jsou v hustých klasech sestavené zpravidla do čtyř řad. Protože klasy jsou dlouhé a poupata hustá, je celková doba květu dlouhá, ale najednou kvete jen málo květů. U zahradních odrůd jich kvete najednou více, což je jejich hlavní přednost a podle toho je také třeba je hodnotit.

Vzhledem k nárokům z původního stanoviště je dobře ji na zimu přikrýt listím. Jinak potřebuje kyprou a živnou půdu a pravidelnou zálivku. Množí se velmi snadno dělením. Použití je všestranné. Do smíšených skupin k oživení, mezi nízké trvalky jako solitéra i k řezu. Je cenná pro výraznou barvu a dlouhou dobu květu v období, kdy výběr trvalek je dost jednotvárný.

Odrůdy

  • ‘Bouquet Rose‘ – květy živě sytě růžové, vysoká 70 – 80 cm, kvete v srpnu až září.
  • ‘Vivid‘ – květy výrazně fialově červené, kompaktnější, vysoká 60 cm, o něco ranější.
  • ‘Summer Snow‘ – květy čistě bílé, vysoká 70 – 90 cm, kvete v srpnu až září.