Pulmonaria L. – Plicník

Boraginaceae – brutnákovité (drsnolisté)

Rod má 10 druhů, které jsou domovem v Evropě. Jsou to nižší rosltiny s drsně chlupatými listy. Některé se pěstují jako vděčné, brzy kvetoucí trvalky pro polostín a ne příliš suchá místa.

Pulmonaria angustifolia L. (20 – 30 cm, IV. – V.)

Roste ve střední Evropě. Tvoří keříky olistěné zelenými (bez skvrn) kopinatými listy. Květy jsou zpočátku karmínově červené, později se mění do azurově modrých. U odrůdy ‘Alba‘ jsou květy bílé, u odrůdy ‘Azurea‘ svítivě hořcově modré.

Jsou to nenáročné rostliny pro polostín, snášející i sucho. Množí se dělením. Používají se pro volné skupiny, zvláště v partiích jarnímch květin s prvosenkami a cibulovinami.

Pulmonaria rubra Schott (30 – 40 cm, III. – V.)

Pochází z Balkánu. Má husté keříky olistěné světle zelenými, podlouhlými, měkce chloupkatými listy (bez skvrn). Květy jsou cihlově červené a nemění barvu.

Pulmonaria picta Rouy (syn. P. saccharata) (25 – 30 cm, III. – IV.)

Je domovem v jižní Evropě. Srdčité až kopinaté listy mají ozdobné stříbrné skvrny a hlavně pro toto olistění se pěstuje. Květy jsou méně nápadné, červenofialové. Odrůda ‘Mrs. Moon‘ kvetoucí v dubnu má zvlášť intenzívně vybarvené stříbřité skrvny na listech; květy má svítivě červené, při odkvétání fialově modré.

Nároky, množení i použití jsou stejné jako u předchozích druhů.