Epimedium L. - Škornice

Berberidaceae – dřišťálovité

Přes 20 druhů tohoto rodu roste v oblasti Středomoří až po mírné pásmo východní Asie. Dlouze řapíkaté listy jsou dvakrát až třikrát trojčetné a jednotlivé lístky jsou srdčité, s barevně výraznou nervaturou. Jsou ozdobné po celý rok. Dvoubarevné květy mají význačné ostruhy. K podzimu se listy krásně barví.

Jsou to rostliny u nás celkem odolné a daří se jim nejlépe v humózní půdě s dostatkem vláhy a polostínu. Hodí se do polostinných partií zahrad, některé snadno zplaňují a dají se použít i ve větších partiích v parcích. Množí se hlavně dělením. Uvádíme jen několik nejdůležitějších druhů.

Epimedium grandiflorum Morr. (syn. E. macranthum Morr. et Decn.) (15 – 30 cm, V.)

Pochází z Japonska. Listy jsou 2 – 3krát trojčetné, jednotlivé lístky srdčité, s trnitě zoubkatými okraji. Při rašení jsou bronzově zelené, později tmavě zelené, naspodu modrozelené. Květy s dlouhými ostruhami jsou v řídkém hroznu a jsou bílé, světle žluté, růžové až fialové.

Odrůdy

  • ‘Flavescens‘ – květy žlutavě bílé.
  • ‘Normale‘ – vnější plátky červené, vnitřní světle fialové, medníky bílé.
  • ‘Rose Queen‘ – květy sytě růžové, velké.
  • ‘Violaceum‘ – květy fialové ve dvou tónech, s dlouhými ostruhami.

Epimedium x rubrum Morr. (syn. E. alpinum x E. grandiflorum) (25 – 35 cm, IV. – V.)

Má velké květy, široké 15 – 25 mm, vnější plátky jsou šedé s červenými tečkami, vnitřní karmínově červené a medníky světle žluté s červeným tónováním. Ostruhy jsou mírně ohnuté.

Epimedium x youngianum Fisch. et Mey (syn. E. dithyllum x E. grandiflorum) (až 40 cm, V.)

Listy jsou jen dvojitě trojčetné, s ostře zubatými okraji lístků. Květy jsou široké asi 20 mm, převislé, zvonkovité, bílé se zelenavým nádechem.

Odrůdy

  • ‘Roseum‘ – květy světle fialové až purpurové, 5 – 12 květů v hroznu.
  • ‘Niveum‘ – květy čistě bílé, na stejné rostlině květy s ostruhami i bez nich.