Polemonium L. - Jirnice

Polemoniaceae – jirnicovité

Tento rod obsahuje celkem asi 30 druhů rozšířených v severním mírném pásmu. Jsou to nízké až středně vysoké byliny s plazivým oddenkem. Mají střídavé, zpeřené listy s mnoha jařmy a květy ve svazečcích nebo krátkých hroznech. Květy mají korunku s pěticípým lemem a trubkou, někdy zcela krátkou, jindy nápadně dlouhou.

Všechny dále uvedené druhy jirnice jsou stínomilné. Potřebují svěží až vlhkou humózní půdu, ale jinak jsou nenáročné. Množí se dělením. P. coeruleum se někdy i samo vysévá. Tyto rostliny se používají především k oživení stinných partií. Mají i po odkvětu až do podzimu vzhledné listy.

Polemonium coeruleum L. (50 – 70 cm, V. – VI.)

Je to lesní podrostová bylina rozšířená v Evropě i Asii. Roste i u nás, ale dost zřídka, na vlhčích paloucích a v křovinách, zejména ve vyšších polohách. Má vzpřímené, hustě olistěné a jen slabě větvené stonky. Listy jsou dlouhé, až se 14 jařmy, jemné a svěže zelené. Květy jsou jasně modré, se zcela krátkou trubkou a širokým plochým lemem. Jsou sestaveny v husté vrcholové latě, někdy i v paždí horních listů. Kromě modré formy se pěstuje i bělokvětá forma.

Polemonium reptans L. (syn. Polemonium humile Salisb.) (30 cm, V. – VI.)

Pochází ze Severní Ameriky. Hned od země se větví do šířky, takže tvoří nízké trsy. Listy má tmavší, řidší, jen s 5 – 7 jařmy větších lístečků. Květy jsou větší a ne tak nahloučené. Kvete o něco dříve než předchozí. Má rovněž bílou formu a několik odrůd.

Odrůdy

  • ‘Blue Pearl‘ – květy jasně modré.
  • ‘Königssee‘ – květy sytě modré.

Polemonium x richardsonii hort. (syn. Polemonium x jacobae Bergm.) (40 cm)

Je to kříženec obou uvedených druhů s velkými blankytně modrými květy. Je cenný tím, že zpravidla v létě remontuje.