Polygonatum Mill. – Kokořík

Liliaceae – liliovité

Asi 30 druhů tohoto rodu roste v mírném pásmu severní polokoule. Rostliny mají silný, bílý, dužnatý oddenek. Nevětvené, obloukovitě ohnuté lodyhy jsou olistěny vstřícnými nebo střídavými kopinatými až podlouhlými listy. Květy vyrůstající v paždí listů jsou bílé, zvonkovité, převislé.

Rostlina se daří v polostínu až stínu a v humózní půdě s dostatkem vláhy. Snáší však i slunce. Je to velmi dekorativní rostlina vhodná hlavně pro polostinné a stinné partie společně s kapradinami, dále s druhy rodu Rodgersia, Podophyllum apod. Množí se nejsnáze dělením. Lze ji množit i semenem, je to však velmi zdlouhavé.

Polygonatum commutatum A. Dietr. (syn. P. giganteum Dietr.) (100 – 150 cm, V. – VI.)

Pochází ze Severní Ameriky a Japonska. Má střídavé, kopinaté, až 15 cm dlouhé listy a bílé květy vyrůstající v paždí listů po třech až osmi pohromadě. Je to nejpěknější druh tohoto rodu.

Polygonatum latifolium Desf. (asi 100 cm, V. – VI.)

Roste v Balkánu až po Kavkaz a vyskytuje se i u nás na Slovensku. Střídavé listy jsou naspodu jemně chloupkaté. Květy jsou až po třech dalších stopkách.

Polygonatum multiforum All. (60 – 80 cm, V. – VI.)

Je domovem ve střední Evropě. Je to náš domácí kokořík rostoucí planě v našich lesích. Je nižší než předešlé druhy a na obloukovitých lodyhách má vejčité až kopinaté, vzhůru postavené listy. Převislé bílé květy jsou po 3 – 5. Plody jsou modravě černé bobule.