Limonium Mill. – Závtah (Statice)

Plumbaginaceae – trávnicovité

Rod má přes 200 druhů, které jsou rozšířeny po celém světě, většinou ve Středomoří. Jsou jednoleté, vytrvalé až polodřevité rostliny. Z vytrvalých mají pro zahradnictví význam hlavně L. latifolium a L. tataricum.

Limonium latifolium O. Kuntze (syn. Statice latifolia Sm.) (40 – 60 cm, VII. – VIII.)

Roste v jižním Rusku a v Bulharsku. Vytváří růžici oválně jazykovitých, až 20 cm dlouhých, jemně ochmýřených listů. Z růžice vyrůstá bohatě větvená, vzdušná, bezlistá lodyha s velkým množstvím klásků složených z drobných levandulově modrých kvítků; odrůda ‘Violetta‘ má kvítky tmavě lila fialové.

Rostlina se daří nejlépe v propustnější, sušší, vápenité půdě a na slunečném stanovišti. Použití má hlavně ve volných přírodních partiích, zvláště stepního a xerofytního charakteru. Je cenná i k řezu. Řezaná květenství lze dobře sušit a používat v suchém stavu. Množí se semenem.

Limonium tataricum Mill. (syn. Statice tatarica) (30 – 40 cm, VII. – VIII.)

Pochází z jihovýchodní Evropy až ze Sibiře. Přízemní růžice je z hladkých, modravě zelených, podlouhlých listů. Bezlisté stonky jsou bohatě větvené a obsypané hustými klásky drobných růžově bělavých kvítků.

Nároky má podobné jako předešlý druh. Aby rostlina každoročně bohatě kvetla, potřebuje pravidelné přihnojování. Používá se hlavně k řezu a sušení. Množí se semenem.