Bergenia Moench – Bergénie

Saxifragaceae – lomikamenovité

Je domovem v horách východní Asie. Rostliny jsou robustní, s krásnými, velkými, okrouhlými, kožovitě tuhými, sytě leskle zelenými, stálezelenými listy. Na jaře krásně kvetou množstvím většinou růžových květů v bohatých vijanech nad listy. Ve slunečných polohách se listy některých odrůd barví červeně. Bergénie se rozrůstají tlustými oddenky, jejichž rozřezáním se též množí.

Na půdu jsou celkem nenáročné, je-li včas půda příliš živná, někdy méně kvetou. Sucho snášejí dobře. Daří se na slunci i v polostínu. Mají široké použití. Krásně se vyjímají ve větších skalkách v blízkosti větších balvanových skupin, stejně tak jako v atriových zahrádkách, ve volných trvalkových skupinách. Rovněž jsou pěkné v blízkosti vodních partií, a to jak jezírek, tak i potůčků; nemají se však sázet do mokré a příliš vlhké půdy. Jsou vynikajícím podrostem pod světlejšími stromy. Množí se dělením nebo řízkováním oddenků na jaře, též semenem, kvetou však až 2. – 3. rokem.

Bergenia cordifolia Sternb. (30 – 40 cm, III. – IV.)

Pochází ze Sibiře a Altaje. Listy má okrouhlé nebo srdčité. Květy jsou lila růžové.

Bergenia crassifolia Fritsch. (45 cm, III. – IV.)

Je domovem v Koreji. Velké listy jsou široce vejčité, květy purpurově růžové. Je vzrůstnější než předešlý druh.

Důležitější než botanické druhy, které jsou v zahradách málokdy pravé, protože se snadno samy kříží, jsou Arndsovy odrůdy.

  • ‘Abendglut‘ – květy tmavě červené, působí dojmem poloplnosti; listy široce vejčité; k podzimu se barví bronzově, vysoká 20 – 30 cm.
  • ‘Morgenröte‘ – květy purpurové, později svítivě růžové, listy okrouhlé, s mírně zvlněnými okraji, vysoká 20 – 30 cm; v září často opakuje kvetení.
  • ‘Silberlicht‘ – květy velké, bílé, později přecházející do růžové.