Helianthus L. - Slunečnice

Asteraceae – hvězdnicovité (Compositae – složnokvěté)

Jsou to mohutné jednoleté i vytrvalé rostliny. Rod má asi 100 druhů, které rostou v Severní Americe. Mají zpravidla stonky a listy drsné, nedělené. Středně velké až obrovské úbory stojí jednotlivě nebo v řídkých chocholících; mají zpravidla tmavý terč a žluté paprsky. Mnohé druhy mají ztlustlé hlíznaté oddenky, některé silně odnožují. Vysazují se pro řez trvanlivých květů nebo jako pastva pro včely. H. tuberosus (topinambur) i pro jedlé hlízy. Množí se dělením.

Všechny slunečnice potřebují slunce, hlubokou půdu, a pokud se pěstují na řez, i vydatné hnojení a častější rozsazení, aby květy byly velké a násada bohatá.

Helianthus decapetalus L. (syn. H. multiflora hort.) (100 – 150 cm, VIII. – IX.)

Má silné, na konci ještě ztlustlé odennky. Listy jsou tenké, oválně vejčité, na líci drsné, na rubu hladké. Úbory mají 12 – 14 citrónově žlutých paprsků a žlutý terč. Původní druh roste v lesích a na březích řek. V zahradách se pěstuje především pro řez.

Odrůdy

  • ‘Capenoch Star‘ – úbory citrónově žluté, jednoduché, bohatě kvetoucí, vysoké 120 centimetrů.
  • ‘Meteor‘ – úbory se širokými paprsky, poloplné.
  • ‘Soleil d’Or‘ – úbory čistě žluté, vysoká 120 cm.

Helianthus rigidus Desf. (syn. H. scaberrimus Ell.) (140 – 160 cm, IX.)

Na rozdíl od předchozího druhu pochází z prérií Severní Ameriky. Velmi silně odnožuje. Stonky má štíhlé, nahoře řídce větvené, listy tuhé, škrablavé, široce kopinaté, úbory v průměru 8 – 10 cm, na dlouhých stoncích. Je to naprosto nenáročný druh vhodný do přírodních parků, kde jeho odnožování není na obtíž. Používá se i k řezu.

Odrůdy

  • ‘Praecox‘ – úbory jednoduché, kvete od června.
  • ‘Miss Mellish‘ – paprsky široké, terč velmi tmavý.
  • ‘Oktoberstern‘ – pozdní.

Helianthus salicifolius A. Dietr. (250 – 280 cm, IX. – X.)

Vzhledem je úplně odlišný od předchozích druhů. Má tlusté, vysoké, nevětvené stonky, po celé délce hustě porostlé úzkými, měkkými listy, které se podobají vrbovým, ale jsou jemnější. Kvete až pozdě na podzim. Poměrně malé úbory jsou celkem nenápadné, jsou příliš vysoko, na krátkých stopkách v malém chocholíku. Dekorativní jsou hustě olistěné, obvykle lehce prohnuté stonky, které vypadají exoticky jako jemný bambus. Rostlina slabě odnožuje, takže se bez obav může vysadit vedle jiných trvalek. Zvlášť působivá je u vody nebo solitérně.